SEC Başkanı Gary Gensler Kripto Paralar Konusunda Son Noktayı Koydu

145

SEC Başkanı Gary Gensler, katıldığı Washington Post yayınında kripto para ile çarpıcı açıklamalar yaptı. Gensler, Blockchain ve kripto para endüstrisi için yaptırımlar getirmeyi planlıyor.

Kripto para sektöründe manipülasyonu engellemek için regülasyon şart

Gensler, Washington Post köşe yazarı David Ignatius ile yarım saatlik bir röpörtaj yaptı. Başkanın konuşması tek bir merkezi konuya yoğunlaştı: Kripto para piyasalarında daha fazla yaptırıma ihtiyacımız var. Bu varlıkların son derecede spekülatif olduğunu söyleyen Gensler, 20 Eylül’de yaşanan sert düşüşe değindi ve  piyasada ”fiyatlar her iki yöne de gidebilirdi. Bu yüzden, dijital varlıkların son derece spekülatif olduğunu düşünüyorum” dedi. Piyasalardaki en büyük sorunun manipülasyon olduğunu söyleyen Gansler, temel amaçlarının bunu önlemek olduğunu bildirdi.

Gensler, kripto para birimlerinin çoğunun neden menkul kıymetler olduğunu ve bu nedenle SEC’in yetki alanına girdiğini açıkladı. SEC’in 1930’larda menkul kıymetlerin ne anlama geldiğini net şekilde ortaya koyduğunu söyleyen Gensler, 30-35 alt başlıkta bunların anlatıldığını, 90’lı yıllarda ise dolandırıcılığı engellemek için tanımların daha da genişletildiğini belirtti. Başkan, özellikle, büyük olasılıkla menkul kıymetler olan onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce kripto para birimini listeledikleri için kredi verme platformları ve borsalara değindi. SEC Başkanı, 5-6 bin token’ın olduğunu, bunların yatırım sözleşmeleri ya da tahvil şeklinde bazı platformlarda satıldıklarını belirtti. Hem söz konusu işlem platformlarına hem de kredi verme platformlarına regülasyonların uygulanması gerektiğini ekledi.

Gensler, Stablecoin’leri poker jetonlarına benzetti

Ancak Gensler, kripto para birimi endüstrisinin olumsuz bir şekilde çok büyüdüğünü düşünüyor; Başkan, kripto para birimlerini “son derece spekülatif” olarak nitelendirdi ve bireylerin yaklaşık 1.8 trilyon dolarlık bir piyasa değeri olan kripto-kumarhanesinde kumar oynamalarına izin veren stablecoin’leri “poker jetonları” olarak adlandırdı. Yasal olarak ellerinde büyük bir gücün olduğunu söyleyen SEC başkanı, kredi verme, staking platformlarını Kongre’nin yardımıyla stablecoin’lerle birlikte düzenleyebileceklerini bildirdi. Hazine Bakanı Yellen ile birlikte bu konuda bir rapor hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

Anthony Pompliano: Bitcoin (BTC) Politikacılardan Daha Büyük!
 

Sektör, yatırımcıların çoğuna zarar  verdiği bir noktaya gelmeden önce, Gensler SEC’in devreye girmesini ve yatırımcı ve tüketici korumalarını, vergi uyumunu, kara para aklamayla mücadele etmesini istiyor.  Yeni teknolojilerin devlet tarafından belirlenecek regülasyon kuralları olmadan var olamayacakalrını söyleyen Gensler, Kongre’nin bu konuda desteğini alacaklarını ifade etti. Bu teknolojinin regülasyonlar olmadan ilerleyemeyeceğini ima eden başkan, Bitcoin’i ise dijital, sınırlı arzlı ve spekülatif bir değer saklama aracı olarak tanımlarken, stablecoin’lerin ise poker jetonları gibi olduğunu vurguladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingeek.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku