Senatör: SEC Başkanı’nın Politikaları Kripto Para Sektörüne Darbe Vurabilir

31

Bugün, üst düzey Temsilci Patrick McHenry (NC-10), Gary Gensler’in kripto para ekosistemi üzerinde daha fazla kontrole sahip olma niyetinin “Amerikan inovasyonuna zarar verecek bariz bir güç gaspı” olduğunu söyledi.

Düzenleyicilerin kripto endüstrisine yönelik pozisyonunun hangisi olacağını belirleme savaşı Amerika Birleşik Devletleri’nde kızışıyor. Bazı ünlü politikacılar, devletin vatandaşlarını yetersiz düzenlenmiş bir endüstrinin risklerinden koruma görevi olduğunu iddia ederken, aynı derecede etkili olan diğerleri, aşırı düzenlemenin yatırımcıları uzaklaştırdığını iddia ediyor. Temsilci Patrick McHenry (R-NC) ikinci grupta yer alıyor ve bu hafta bunu tekrar netleştirdi. Bir resmî açıklamada Finansal Hizmetler Komitesi web sitesinde yayınlanan Patrick McHenry kripto endüstrisi üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için, SEC Başkanı Gary Gensler’in düzenleyici yetkilerini artırmasını şu ifadeleriyle sorguladı:

Başkan Gensler’in, menkul kıymetler dışındaki borsalar üzerinde Kongre’den yargı yetkisi istemeye yönelik son hamlesi, Amerikan inovasyonuna zarar verecek bariz bir güç gaspıdır.

Temsilci Patrick McHenry, ABD’nin daha iyi yasalara ihtiyacı olduğunu düşünüyor

Birkaç gün önce Senatör Elizabeth Warren, Gary Gensler tarafından yazılan ve kripto para birimi endüstrisini düzenlemek için daha fazla güç isteyen bir mektubu paylaştı. Metinde Gensler, kripto para yatırımcılarının “yeterince korunmayan” platformlar kullandığını garanti ediyor ve tüm merkezi veya merkezi olmayan borsaların SEC tarafından düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Kripto endüstrisinde artık insanların token ticareti yapabileceği platformlar ve insanların token ödünç verebileceği diğer yerler var. Amerikan halkı hem merkezi hem de merkezi olmayan finans (“DeFi”) platformları olan bu mekanlarda kripto satın alıyor, satıyor ve ödünç veriyor. Bu çeşitli platformlar yalnızca menkul kıymetler yasalarını değil aynı zamanda bu platformlar emtia yasalarını ve bankacılık yasalarını da kapsamalıdır.

Mektupta Gensler ayrıca kripto ticareti, borç verme ve DeFi ile ilgili düzenlemelere öncelik verilmesini de istiyor ve bu görüşlerini şöyle belirtiyor:

Düzenleyiciler, kripto ticareti ve borç verme için kurallar yazmak ve korkuluklar eklemek için ek genel kurul yetkisinden faydalanacak.

Ancak Patrick McHenry, aşırı zorlama olduğunu düşündüğü bu yaklaşıma şiddetle karşı çıkıyor. McHenry, kripto para birimlerinin uçsuz bucaksız dünyasında keşfedilecek çeşitli alanlar olduğunu ve Gensler’in sonuçlara ulaşmak için genelleştirmeye çalışmakla yanlış davrandığını savunuyor. Bu noktayı ele almak için 2021’in başlarında, İnovasyonun Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası olan HR 1602’yi tanıttı. 20 Nisan’da Meclis tarafından kabul edilen bu yasa tasarısı hem ulusal çıkarlara hem de yatırım yapmak isteyen girişimcilerin çıkarlarına en iyi hizmet eden düzenleyici politikaları tasarlamak için SEC, CFTC ve diğer paydaşlar arasında ortak bir görev gücü oluşturulmasını öneriyordu. McHenry, iyi hazırlanmış politikaların ülkede inovasyonu ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor:

ABD’de inovasyonun ve istihdam yaratmanın devam etmesini sağlamak için şeffaf bir süreçle oluşturulan akıllı politikaya ihtiyacımız var, Gensler ve Elizabeth Warren arasında başka bir gizli anlaşmaya ihtiyacımız yok.

ABD düzenleyicileri çok kripto para dostu değil

Kripto para birimlerine olan ilgi, son birkaç gün içinde politikacılar arasında arttı. Ne yazık ki, kripto para birimi meraklıları için iyi bir haber olmadı. Son zamanlarda, ABD Senatosu, Başkan Joe Biden tarafından önerilen Altyapı Yasasını onayladı. Yasaya göre, brokerlerin kullanıcılarının işlemleri hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir. Ancak yasa o kadar geniştir ki tanım madencileri, Defi protokollerini ve diğer hizmet sağlayıcıları da içeriyor. Bu oyuncuları hariç tutacak bir değişiklik getirme mücadelesi, Senatör Richard Shelby’nin (R-AL) dayattığı engeller nedeniyle başarısız oldu ve tasarı, Meclis’te daha fazla tartışılmak üzere değiştirilmedi. İşler bu yolda gitmeye devam ederse, birçok şirket ve protokol muhtemelen çalışma şeklini veya ülkesini değiştirmek zorunda kalacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku