Satoshi nin yeni bir gizemi daha ortaya çıktı

0 0

Sergio Demian Lerner tarafından yapılan son araştırmaya göre Satoshi Nakamoto yüksek ihtimalle blok aralığının ilk beş dakikasında Bitcoin madenciliği yapmaktan kaçındı.

Konuyla ilgili bir blog yazısı yayınlayan Lerner Bitcoinin blok zaman damgalarından elde ettiği bu sonucun olası nedeninin Bitcoin mucidinin blokları en aza indirgemek ve onlar için Bitcoin kazanmak istemesi olabileceğini tahmin ediyor.

Lerner “Patoshinin hash oranları bazı durumlarda kasıtlı olarak azalıyor çünkü her blokta madenciliği durdurmak ve diğerlerine izin vermek istiyor. 25 dakikadan önce bir bloğun kaldırıldığından emin olmak için madencilik sırasında karma oranını bile artırabilir… ”

Ayrıca Lerner gözlemlerine dayanarak Satoshinin 16. bloğa ulaşana kadar toplam karma oranının yaklaşık yüzde 99una sahip olması gerektiği sonucuna vardı. Bitcoin’in mucidinin karma oranına hakim olması Ekim 2009a kadar yüzde 50nin üzerinde kaldı. 2010 yılında tamamen sıfırlandı.

Satoshi’nin karma oranındaki yüksek hakimiyetinin diğer katılımcıların ilk dönemlerde Bitcoine güvenmesini sağlayarak ağın güvenliğini sağladığı düşünülmektedir.

Saldırılara karşı neredeyse paranoyaktı

Cointelegraphın belirttiği gibi erken bir Bitcoin geliştiricisi olan Laszlo Hanyecze göre Satoshi yeterince güçlü olmadan Bitcoine karşı yapılabilecek saldırılara karşı neredeyse paranoyaktı. Hatta bir GPU madencisini Bitcoini savunması için hazır tuttu. Nitekim Bitcoinin mucidi Wikileaks Bitcoinin bağış kabul etmesini istemediğinde Bitcoine yönelik tehditler hakkında endişeli olduğunu gösterdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku