SATOSHİ GERİ Mİ DÖNDÜ? NAKAMOTO’NUN P2P PROFİLİNDE HAREKETLİLİK VAR

0 0

Kar amacı gütmeyen küresel ağ P2P Vakfında Bitcoin (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile ilişkili bir hesap dün tek kelimelik bir durum güncellemesi yayınladı. Bitcoin‘in ve dolaylı yoldan bütün kripto para birimlerinin yaratıcısı olarak görülen Satoshi Nakamoto’nun kar amacı gütmeyen bir küresel ağ olan P2P Foundation üzerindeki profili 29 Kasım tarihinde yeni bir gönderi paylaştı ve bir kişi ile arkadaş oldu. Hesap hala Nakamoto’nun eski e-mail adresi [email protected] ile ilişkili gözükürken aynı adres 2009 yılında P2P platformuna Bitcoin’in ile ilgili ilk belgeleri yükleyen adresti.

Nakamoto’nun 2010’un sonunda izini kaybettirmesinden sonra  Aynı e-postanın dört yıl sonra Kasım 2014’te saldırıya uğradığı iddia edildi. Dün Satoshi tarafından yapılan güncellemede tırnak işaretleri içerisinde tek bir ifade paylaşıldı: ”nour.” Çözmesi zor olan bu kelime Google aramalardaki en çok arananlardan çıkan  urbandictionary.com‘un aktardığı bilgiye göre şu anlama geliyor;

Tanışabileceğiniz en sevecen en ilgili ve en sevgi dolu insan. Son derece akıllı eğlenceli ve duyarlı. Biraz kayıp hala hayatta ne istediğini ve ona nasıl ulaşacağını anlamaya çalışıyor. İnatçı ve diğer insanlara tavsiyede bulunmaya istekli değil. O gülümsediğinde sahip olduğunuz tüm sorunları unutmanı sağlıyor sarılmak size hiç hissetmediğiniz ve asla yapmayacağınız bir güvence veriyor ”

Bunun yanı sıra ‘nour’ kelimesinin Arap alfabesi ile yazımına denk gelen “نور” ise ”ışık” anlamına gelirken eski İbranice’de (נור) ”ışık” veya ”ateş” anlamına geliyor. Ayrıca Yahudilerin Fısıh Bayramı için ritüelin düzenini belirleyen metin olan “Haggadah” da kullanılmıştır. Şifreli dört harfin yanı sıra hesap da São Paulo Braz’de bulunan Wagner Tamanaha adlı bir kullanıcıyla arkadaşlık etmeye başladı.

Nakamoto’nun 2010 yılında aniden ortadan kayboldu. Mucitin ilk “ismi” olan Satoshi aynı zamanda kripto para biriminin  en küçük bölünmez biriminde kullanılmıştır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku