Rusya Merkez Bankası: Bitcoin Yatırımı Mayın Tarlasında Gezinmekle Eş Değer!

33

Rus merkez bankası, kripto para karşıtlığıyla ön plana çıkan kurumların başında yer alıyor. Bankanın üst düzey yöneticileri her fırsatta sektörü ponzi şemasına benzetirken, bu sefer Bitcoin (BTC) daha katı bir eleştiriye maruz kaldı.

”Rus hükümeti kripto para yatırımcılarının kayıplarından sorumlu değildir”

Rusya Merkez Bankası‘nın  başkan yardımcısı Sergey Shvetsov, Çarşamba günü verdiği bir röportajda bankanın kripto para yatırımı konusundaki endişelerini dile getirerek, yatırımcıların yaşayacağı riskler konusunda uyarıda bulundu. Shvetsov, Rus  yatırımcıların giderek artan bir şekilde paralarını “teknolojik finansal piramitler” olarak adlandırdığı alternatif finansal araçlara akıttığını söyledi ve Bitcoin (BTC)’in bu tür ponzi şemalarından sadece biri olduğunu belirtti. Pek çok perakende yatırımcının, tüm paralarını kaybetme riskine rağmen Bitcoin’e yatırım yapmak için kripto para birimi yatırımlarından, gayrimenkullerini satarak veya kredi alarak büyük getiriler beklediğini söyledi.

Rusya'dan Bitcoin Madencilerini Cezbedecek Müthiş Proje!

Daha öncede kripto para karşıtı söylemelriyle gündeme gelen Shvetsov röpörtajında şu açıklamaya yer verdi:

Bitcoin satın almak mayın tarlasına girmeye benzer ve kendinizden başka güvenecek kimse yoktur. Sizi, kimse onu koruyamaz. Rus hükümeti kripto para yatırımcılarının kayıplarından sorumlu değildir. Rusya Federasyonu tarafından korunmadığınız, paranızın kolayca alınacağı ve bu konuda hiçbir şey yapamayacağınız bir sektöre gitmenize gerek yok.

Bitcoin yatırımı altını geride bıraktı

Shvetsov, geçen yıl Rusya Merkez Bankası’nın kripto alımlarını bir yatırım olarak tanımadığını belirterek ve hükümeti ve finansal aracıları Rusları kripto para satın almaktan caydırmaya çağırarak kripto para endüstrisi hakkında daha önce benzer açıklamalar yapmıştı. Daha önce bildirildiği gibi, Rusya Merkez Bankası yerel bankaların kripto hizmetleri sunmasını da engelledi. Bitcoin ülkede ivme kazanmaya devam ederken, Putin yönetimi geri adım atmıyor.


Bununla birlikte, kripto para  yatırımı Rusya’da giderek daha popüler hale geldi. Dünya Altın Konseyi tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto para geçen yıl Rusya’da tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra en popüler beşinci yatırım aracıydı ve altın yatırımından daha popüler olmayı başardı. Bitcoin, Rus yatırımcıların ilk tercihi arasında yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku