Rusya’dan Yeni Kripto Para Hamlesi: Yasalaşabilir!

89
Rusya enerji bakanlığı, Rusya’daki kripto para madenciliği konusundaki düzenleyici belirsizliğin mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gerektiğini söyledi. Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki sert ekonomik baskıyı gerekçe göstererek hükümeti kripto madenciliğini yasallaştırmaya çağırdı.

Yaptırımlar, Rusya’yı kripto para sektörüne itiyor

Grabchak’ın yorumları, Ukrayna‘yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı şimdiye kadar uygulanan en katı ekonomik yaptırımların ardından geldi. Yaptırımlar, Rusya’yı batı finans sisteminden etkin bir şekilde engelledi. Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, Rus devlet haber ajansı TASS’a şunları söyledi:
Bu yasal boşluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Mevcut ekonomik koşullar değerlendirildiğinde ve mevcut durumda başka seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeye madencilik kavramını da ekleyerek yeni bir yasal düzenleme yapmalıyız.

 

Rusya SWIFT'ten Çıkarılırsa Kripto Para Birimlerine Yönelir mi?
 
Grabchak, madencilik tesisleri ve madencilere verilen enerji ödeneklerinin bölgesel kalkınma planlarıyla aynı zamana denk gelmesi gerektiği göz önüne alındığında, madenciliği federal yerine eyalet ve bölgesel düzeyde düzenlemenin daha verimli olacağını kaydetti. Rusya’nın son ekonomik yaptırımları atlamak için kripto para kullanıp kullanmayacağına dair spekülasyonlar oldukça yaygın. Uzmanlar, Moskova’nın büyük ölçekli işlemleri kolaylaştırmak için kripto paraları kullanabileceği fikrini reddetse de, fikir hala geçerliliğinikoruyor.

 

Rusya, enerji ihracatı için Bitcoin kabul edebilir

Geçenlerde bir Rus bakan, ülkenin devasa enerji ihracatı için Bitcoin (BTC) ile ödeme kabul etme olasılığını dile getirdi. Rubledeki yüksek oynaklık, ülkedeki ödeme hizmeti operasyonlarının askıya alınması nedeniyle, Rus vatandaşları servetlerini korumak için kriptoya döndü. Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, Rus hükümetinin kripto sektörünü kullanarak para transferini engellemek için de adımlar attı. Çoğu büyük kripto borsası, Rusya‘da aktifken, belirli Rus kuruluşlarınını kara listeye aldı. Kripto para birimleri şu anda Rusya’da minimum düzenlemeye sahip, ancak devlet kurumları arasında oldukça bölünmüş bir konu. Rusya merkez bankası, maliye bakanlığının bazı yasallaştırma girişimlerinin tam tersine, sektöre kapsamlı bir yasak getirilmesi çağrısında bulundu.
Uzman Görüşü: Rusya Yasağı Bitcoin (BTC)'e Son Darbeyi mi Vuracak?
 
Geçen ay maliye bakanlığı, Rusya’da kripto ticareti ve madenciliği için düzenleyici bir çerçeveyi özetleyen bir yasa tasarısı önerdi. Ülke, bu yılın başlarında Rusların dünyadaki toplam kripto paranın yaklaşık yüzde 12’sini (yaklaşık 240 milyar dolar) elinde tuttuğunu gösteren bir hükümet raporuyla, kripto benimsemesinin bu yıl büyük ölçüde arttığını gördü. Ülkenin bol enerji kaynağı ve soğuk iklimi, Rusya’yı madencilik için ideal bir yer haline getiriyor. Ukrayna savaşından önce, kripto para madencileri, Çin ve Kazakistan’daki baskıların ardından Rusya’ya yönelmişti.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku