Bitcoin den nefret eden Trump yönetimi vergi cennetleri konusunda iyimser mi?

0 0

Sosyal medya devi Facebookun kripto para projesi Libranın gündeme gelmesi ile beraber kripto para sektörü ABD yönetiminin dikkatini çekmişe benziyor. 

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin finans teknolojisinin geleceği olarak yorumlanan kripto paralar için geçtiğimiz günlerde olumsuz fikir beyan etmişti.

Trump yönetiminin kripto para sektörüne dair çekincelerini belirten üyelerinin hemen hemen hepsi aynı konularda mutabık kalıyor. Yönetim kripto paraların vergi kaçırmada kullanılabileceğini düşünüyor. 

Fakat 2017de ortaya çıkan ve vergi cenneti olarak adlandırılan denizaşırı topraklarda yatırımları olan kişileri deşifre eden Paradise Belgelerinde Trump yönetiminde olan bazı isimler de yer alıyordu. 

Bu isimlerden en dikkat çekenler Gary Cohn ve Rex Tillersondı. 

Sızan verilerde adı geçen bir diğer isimse kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanıldığını söyleyen ve halihazırda ABDnin Hazine Bakanı görevini yürüten Steven Mnuchindi. 

Kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanıldığı iddiasını dile getiren Mnuchinîn aksine son yayınlanan bir araştırma ABD dolarının Bitcoine nazaran yasa dışı işler ve özelikle vergi kaçırma faaliyetlerinde katbekat fazla kullanıldığını ortaya koydu.

Vergi cennetleri adı verilen denizaşırı topraklar yasa dışı olarak sayılmasa da dünyanın önde gelen zengin isimleri vergi ödemekle yükümlü olduğu hükümetlere daha az ödeme yapmak için bu yerlere para aktarıyor. 

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında Trump ve Mnuchinin açıklamaları daha çok ikiyüzlülük olarak değerlendiriliyor. 

Paradise Belgelerinin ortaya çıkmasından çok daha önce ABD hükümetinde yer alan bazı isimler Steven Mnuchinin Hazine Bakanlığı görevine getirilmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu masaya yatırmıştı. 

New York Timesın hazırladığı raporda yer alan bilgilere göre Mnuchin 2017 yılından önce 100 milyon dolarlık varlıkları ortaya çıkarma konusunda başarısız olmuş ve Cayman Adaları merkezli bir yatırım fonunun direktörü olarak çalıştığını hükümete bildirmemişti.

O dönem Senato Finans Komitesinde söz alan Senatör Ron Wyden ABD Hazine Bakanlığı görevini devralacak kişinin ABD vatandaşları yararına çalışması gerektiğini Mnuchinin geçmişine bakıldığında ise bu görev için uygun isim olduğuna dair herhangi bir emare bulunmadığını söylemişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku