Rusya Merkez Bankası, satın alınabilecek kripto miktarına kısıtlama getiriyor

0 0

Rusyanın merkez bankası profesyonel olmayan yatırımcılar tarafından edinilen kripto ve dijital hakların miktarını sınırlamak istiyor.

Rusya merkez bankası profesyonel olmayan yatırımcıların yıllık kripto para birimi yatırımlarına sınır koymayı önerdi.

Banka Rusyadaki vasıfsız yatırımcıların dijital varlıklara yılda 600.000 Rus rublesinden (7.800 $) fazla yatırım yapmalarına izin verilmemesi gerektiğini öne sürdü.

Yetkili yeni öneriyi Rusyanın yeni kabul edilen kripto yasası “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” veya DFAya atıfta bulunan açıklayıcı bir notta ortaya koydu.

Resmi açıklama yeni düzenleyici kısıtlamanın sadece dijital finansal varlıkları değil aynı zamanda “diğer dijital hakları” da içereceğini belirtiyor:

“Niteliksiz yatırımcıları temsil eden bireyler yıllık satın almaları için dijital finansal varlık miktarında toplam 600 bin ruble sınırına sahip olacaklar. Hem dijital finansal varlıklara hem de diğer dijital haklara sahip olan vasıfsız yatırımcılar için dijital hakların edinim limiti dijital finansal varlıklar için 600 bin ruble ve diğer dijital haklar için 600 bin ruble olarak belirlendi. “

Yeni kısıtlamanın 1 Ocak 2020de Rusyanın DFA yasasıyla birlikte uygulanacağı belirtiliyor. Merkez bankası 13 Ekim – 27 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında yayınlanan kısıtlamalarla ilgili kamuya açık teklifleri ve geri bildirimleri kabul ediyor.

Açıklayıcı notta Bank of Russia bankanın DFA yasasına ilişkin düzenleyici yetkilerinin ana hatlarını çizdi. DFA yasası uyarınca banka “sadece nitelikli bir yatırımcı olan bir kişi tarafından edinimi yapılabilen dijital finansal varlıkların özelliklerini belirleme hakkına sahiptir.”

Temmuz 2020de resmen yasalaşan DFA Rusyadaki nitelikli veya vasıfsız yatırımcılar tarafından yapılan kripto alımlarının miktarına ilişkin limitler hakkında bilgi içermiyor.

Rus rublesi son yıllarda zayıfladığından potansiyel kripto yatırım limitinin miktarı gelecekte devalüe olabilir. Rusya Merkez Bankası 2019da 600.000 ruble kripto alım limitini ilk önerdiğinde miktar yaklaşık 9.100 dolar değerindeydi.

Yeni düzenleyici tekliflerle bağlantılı olarak Banka 13 Ekimde dijital rublenin ihracı hakkında bir danışma belgesi yayınladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku