İtalya da resmi olarak blockchain üzerinde çalışan yaklaşık 100 banka var

0 0

Bankacılık blok zincirine katılan son İtalyan bankaları dalgası olan Spunta 42 yeni kurumu içeriyor.

Bu 42 yeni banka ile şu anda İtalyada blok zincirinde faaliyet gösteren yaklaşık 97 banka var.

Blockchain teknolojisine geçiş uzlaşma sürecini hızlandırarak çok faydalı hale getiriyor.

İtalyan bankaları hızla ülkenin resmi bankacılık blok zinciri ağı Spuntaya geçiyor. En son eklenen blok zincirinde faaliyet gösteren toplam banka sayısını yaklaşık 100 kuruma çıkaran 42 yeni bankayı da içeriyor.

İtalyada yaklaşık 100 banka şu anda blockchain kullanıyor

Yeni bilgiler İtalyan Bankalar Birliği (ABI) tarafından yayınlanan duyurudan geldi.

Başlangıçta bankalar bu yılın başlarında Mart ve Mayıs ayları arasında R3’ün Cordası üzerine inşa edilen Spunta’ya katılmaya başladı. O zamanlar yerleşimlerin ve bankalar arası veri transferlerinin hızını artırmak isteyen 55 banka katıldı.

Ve ABIye göre tam da bunu yaptılar. Mart 2020den bu yana Spunta’nın altyapısının işleyebildiği 204 milyondan fazla işlem vardı. Mevcut hesaplamalara göre bu rakamın 2020 sonuna kadar 350 milyonu aşması muhtemel.

Blockchain teknolojisi bankalara nasıl yardımcı olur?

Farklı bankalar arasındaki işlemleri ve verileri işleme süreci rezil bir şekilde uzun ve karmaşıktır. Bankalar temelde birbirlerine güvenmezler bu da bir bankadan diğerine akan ödemelerin ve verilerin tüm katılımcı kurumlar tarafından onaylanması ve üzerinde anlaşmaya varılması gerektiği anlamına gelir. Bir bankanın diğerine ne kadar borçlu olduğunu belirlemek için karmaşık hesaplamalar yapmaları gerekir.

Blockchain teknolojisi süreci önemli ölçüde hızlandırır bu nedenle bu kurumlara katılmak mantıklıdır. Blok zincirine geçmeden önce bu tür mutabakatların tamamlanması haftalar sürdü. Blockchain ile hepsi bir gün içinde yapılabilir.

Şimdiye kadar 32 bankayı içeren ilk dalga ile bankalar dalgalar halinde Spuntaya katılıyor. Mart ayında 23 banka daha katıldı ve şimdi 42 yeni banka Ekim ayında blockchaine taşındı ve bugüne kadar toplam 97 bankaya yükseldi.

Bununla birlikte ABInin kendisi 700den fazla bankadan oluşuyor bu nedenle böyle bir hareketin kendileri için çok faydalı olacağını belirlediklerinde gelecekte çok daha fazlası var. ABI 2020nin başlarında bir duyuru yaptı ve İtalyadaki bankaların dijital bir euro oluşturmaya hazır olabileceğini ve bunun da lansmanı görmeye hazır başka bir CBDC olacağını belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku