Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Denemelerine 2022’de Başlıyor

0 14

Üst düzey bir banka yöneticisinin açıklamasına göre, Rusya Merkez Bankası 2022’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerine başlıyor.

Yerel haber ajansı Prime’ın haberine göre, Rusya Merkez Bankası yardımcısı Alexey Zabotkin, bankanın 2021 sonuna kadar bir dijital ruble prototipini tamamlamayı planlıyor. Zabotkin, dijital Ruble planlarını, Moscow New Economic School’un ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir etkinlikte duyurdu.

Zabotkin, prototipin “gerçek işlemleri” desteklemeyeceğini, bunun yerine ekosistemi inşa etmek için bir başlangıç noktası görevi göreceğini belirtti. Zabotkin, “İyileştirme de dahil olmak üzere bu prototipe dayanarak, gelecek yıl deneme turları yapmaya başlayacağız” dedi.

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz yılın Ekim ayında dijital ruble geliştirilmesine ilişkin bir istişare belgesi yayınlayarak 2020’nin sonlarında CBDC planlarını resmen açıklamıştı. Ocak ayında, Rusya Bankalar Birliği proje hakkındaki geri bildirimde bulunmuş ve Rusya Merkez Bankası tarafından önerilen tüm modellerin siber güvenlik ve dolandırıcılıkla ilişkili bir dizi risk içerebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Şubat ayı sonlarında, Rusya Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Olga Skorobogatova, bankanın dijital rublenin seçilen modeli üzerine bir konsept geliştirmeyi planladıklarını bildirmişti. Merkez Bankası’nın dijital ruble cüzdanları arasındaki transferler için işlem ücret alma ihtimali üzerinde durduğu da gelen bilgiler arasında.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku