Biden’ın 2 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi Bitcoin (BTC) İçin Ne Anlama Geliyor?

0 117

Dün Meclis, Başkan Joe Biden’ın yaklaşık 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı.

Tasarı, II.Dünya Savaşı’ndan bu yana Amerikan ekonomisine yapılan en büyük hükümet müdahalelerinden birini temsil ediyor. Mart 2020’nin teşvik paketi 2,2 trilyon dolar değerindeydi. 2008 mali krizinin ardından 787 milyar dolarlık destek paketi onaylanmıştı

Teşvik Paketi Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler? 

Quantum Economics’te Bitcoin analisti olan Jason Deane “Bu paranın en azından bir kısmının lider kripto para birimine veya diğer altcoinlere gideceğine inanıyoruz” dedi.

Bu düşünce tarzının en önemli nedenlerinden biri, Bitcoin’in enflasyona karşı bir önlem olarak algılanmasıdır. ABD Dolarının değerindeki düşüş, Bitcoin’in dijital altın olarak değer kazanması için iyi oldu.

Cumartesi günü teşvik paketi Senato’dan geçtiğinden beri Bitcoin’in fiyatı yeniden yükseldi ve 55 bin dolar eşiğini geçti.

Amerikan Kurtarma Planı ve Bitcoin

Bitcoin’in son fiyat artışının ABD teşvik paketiyle doğrudan ilişkili olup olmadığı net değil. Bitcoin’in fiyat hareketleri ile makroekonomik olaylar arasındaki korelasyon sorunu hala tartışmaya açık.

Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler’e sorarsanız, Bitcoin’deki kısa vadeli artış, teşvik paketine küçük bir spekülatif tepki olabilir. Ancak Bitcoin, COVID-19 salgını sırasında hızlanarak son zamanlarda yükselişte ve yeni bir yatırım akışı için ayarlanmış olabilir.

Fiedler, “Piyasaya daha fazla dolar girdikçe, varlık fiyatlarının daha da artması muhtemel. Bu, gayrimenkul, menkul kıymetler, sanat ve ayrıca kripto para birimlerinden her türlü varlığı etkiliyor. Bu, tüm bu varlıklara karşı USD’nin fiilen devalüasyonudur.” dedi.

Fiedler, daha fazla insanın değer kaybeden dolar korkusu nedeniyle, Bitcoin’e yöneleceğini öne süren tek kişi değil. Kripto endeksi sağlayıcısı CF Benchmarks CEO’su Sui Chung, Biden teşvik paketinin bir sonucu olarak daha fazla kurumsal yatırımcının Bitcoin’e döneceğini tahmin ediyor.

Chung, verdiği demeçte, “Bu yüksek enflasyonist ortam, muhtemelen birçok uzun vadeli yatırımcıyı, özellikle uzun vadeli oranlara maruz kalmaları nedeniyle emeklilik ve sigorta fonları gibi kurumları, kripto para birimleri gibi enflasyonist baskılara maruz kalmayan varlıklara yatırım yapmaya itecek” dedi.

Aslında, Bitcoin’deki kurumsal yatırım küreselleşiyor gibi görünüyor. Teşvik paketinin Senato’da kabul edilmesinden bu yana sadece iki gün içinde Çinli uygulama üreticisi Meitu ve Norveçli çok uluslu Aker ASA, MicroStrategy ve Square gibi ABD firmalarına katılarak bilançolarına Bitcoin eklediler.

Ancak kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e akın eden tek grup değil. BitcoinStimulus gibi Twitter hesapları, insanlara, önceki yardım paralarını Bitcoin satın almak için kullanılmış olsalardı, paralarının aşırı derecede değerli olacağını söylüyor.

BitcoinStimulus hesabına göre, Nisan 2020 teşvik ödemesi olan 1.200 dolar, 0.18 BTC’nin satın alınmasını finanse etmiş olacaktı. Bugünün Bitcoin fiyatında, yaklaşık yüzde 725’lik bir artışla neredeyse, bu para  10 bin dolar değerinde olacaktır.

Açık olan bir şey, birçok teşvik yardım parası alıcısının, bu parayı harcamak yerine yatırım yapmayı düşünmesidir. Yakın tarihli bir Deutsche Bank araştırması, 25-34 yaşındakilerin yüzde 50’sinin, teşvik paralarını hisse senetlerine harcamayı planladığını ileri sürdü. Banka ayrıca, ankete katılanların yarısından fazlasının önceki teşvik paralarının bir kısmını borsaya yatırdıklarını da ortaya koydu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku