Rusya, kripto için anahtar pazar olarak kalmaya devam ediyor

0 0

Rusyada kripto para varlıklarına duyulan coşku son birkaç yılda aşırı derecede büyüdü. Bu hafta Xangle Research 2020de dijital para birimleri ve Rusya hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı. Çalışmanın bulguları Rusyanın kripto ekonomisi söz konusu olduğunda dünyanın en önemli oyuncularından biri olduğunu gösteriyor ancak araştırmacılar konuyla ilgili güvenilir bilgi bulmak ” kolay değil” diyor…

Rusyanın kripto para biriminin benimsenmesinin hızla arttığı dünyadaki bölgelerden biri olduğunu söylemek mümkün fakat bölgedeki düzenleyici ortamı doğrulamak oldukça zor görünüyor.

Xangle Research tarafından kısa süre önce yayınlanan bir araştırma ülkenin 2020de kripto için bir merkez olduğunu açıklıyor. Araştırma aynı zamanda Binance CEOsu Changpeng Zhaodan (CZ) şunları alıntı yaptı: “Rusya bizim ana piyasamız  küresel blockchain alanında dünyanın en aktif pazarlarından biri.”

Xangle Research raporu kripto ekonomisinin bu yıl Rusya ile olan ilişkisine kapsamlı bir bakış sunuyor ve yazar ayrıca bölgenin “kripto için kilit bir pazar” olduğunu vurguluyor.

Rusyada şu anda kripto ortamını besleyen en büyük sektörlerden ikisi madencilik ve ticaret.  Xangleın raporu  Kripto yatırımına olan talep yüksek ”diyor .

Cbeci.orga göre “Rusya aynı zamanda dünyadaki üçüncü en büyük BTC madencilik gücüne (hashrate) sahip: Nisan 2020 itibarıyla yüzde 69 Rusyadan geliyor”.

Ek olarak ülkeyi kapsayan 2020 kripto raporu “büyük kripto borsalarına giden trafiğin büyük bir kısmının Rusyadan geldiğini” söylüyor. Xangleın istatistikleri Binancein Rus trafiğinin çoğunu yakaladığını ve ticaret platformunun sırasıyla Coinbase Bithumb ve Kraken tarafından takip edildiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre en popüler iki platformun Bitmex ve Bybit olduğunu ortaya koyan “Kripto türev borsaları Rusyada da çok popüler”

Xangle Research raporu Rusyadaki dijital para birimleriyle ilgili bazı düzenleyici ortamdan da bahsediyor. Çalışma kripto para birimine yasal statü kazandıran Vladimir Putin tarafından imzalanan 1 Ocak 2021de yürürlüğe girecek olan son yasayı tartışıyor.

Ayrıca rapor Rusyadaki en büyük banka olan Sberbankın bir stablecoin yaratmayı  düşündüğünden de bahsediyor.

“Muhtemelen son zamanlarda kabul edilen yasaya dayanarak bir stablecoin çıkarabiliriz. Sberbankın piyasa işlem müdürü Sergey Popov bu yıl medyaya verdiği demeçte bu stablecoini rubleye sabitleyebileceğimiz için bu token diğer dijital finansal varlıkları içeren anlaşmalar için bir temel veya araç haline gelebilir”

Yasanın kripto tanımasına rağmen Xangle araştırmacıları Putinin imzaladığı kripto para birimi yasasının Rusyada kripto para birimi kullanımını hala yasakladığını vurguluyor.

Yazarlar Xangle’ın 17 sayfalık çalışmasında alıntılanan bir dizi aydın uzman ve politikacı arasında Putinin son açıklamalarına da alıntı yapıyor.

Rusya Devlet Başkanının Xangle’ın Rusya kripto çalışmasının sonunda yaptığı açıklamada “Rusya Federasyonu Merkez Bankası kripto para birimini ne bir ödeme aracı ne de bir değer deposu olarak görüyor” diyor. Putin ise “Cryptocurrency hiçbir şey tarafından desteklenmez. Kişi buna ihtiyatlı ve dikkatli davranmalı” şeklinde konuşuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku