Rusya da yeni kripto para yasaları ne getiriyor?

0 0

Yerel bir medya kuruluşu RBKnın bildirdiğine göre Rusya Maliye Bakanlığı kripto cüzdanların kullanımına ilişkin katı önlemler getiren Rusya yasalarının yeni bir versiyonunu hazırladı. Duyuru Rusyada kripto işlemlerini daha önce yasaklamak için yapılan bir girişimin ardından ancak raporda bu yeni değişikliğin Ocak 2021de yürürlüğe gireceği belirtildi.

Yeni yasaya göre Rusyadaki kripto kullanıcıları cüzdan cirosu bir yılda 100 bin rubleyi (yaklaşık 1.300 $) aşarsa cüzdan adreslerini ve işlem geçmişini Rus vergi makamlarına bildirmek zorunda. Bu bildirilmezse kullanıcılar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak ve kripto suçları söz konusu olduğunda yeni yasa kullanıcıları ağır cezalarla suçlayacak.

RBK yasanın ruble ve Rus IP adreslerini içeren tüm işlemleri vergi makamlarına bildirmesi gereken borsa dışı kripto para birimi bayilerine hitap ettiğini de sözlerine ekledi.

Rusya Maliye Bakanlığına göre yetkililer kripto para birimlerinin en çok vergi kaçakçılığı ve kara para aklama için kullanıldığını iddia ettiğinden bu son yasalar ulusun kripto para birimiyle ilgili yasadışı faaliyetleri ve suçları engellemesine yardımcı olacak.

Dijital varlıklarla ilgili önceki taslak yasa tasarısı yedi yıla kadar hapis cezası da dahil olmak üzere Rusyadaki kripto işlemlerini kolaylaştırmak için sert cezalar istedi. Ayrıca yeni değişiklik aynı vergileri getirmek için dijital para birimini bir varlık olarak tanımayı önerdi.

Yasaların kripto şirketlerinin Rusya pazarlarına ulaşmasını engelleyip engellemeyeceği özellikle ülkenin katı kripto yasalarına rağmen kripto borsası Huobinin Rusyada ticaret uygulamasını başlatmasından sonra spekülasyona girdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku