Rusya, beyan edilmemiş Bitcoin ve kripto para birimi işlemleri için hapis cezası getiriyor

0 0

Rusya Maliye Bakanlığı dijital para birimi üzerindeki “düzenleme paketinde” beyan edilmemiş bitcoin ve kripto para birimi işlemleri için hapis cezaları önerdi.

Son zamanlarda Rusya Maliye Bakanlığı kripto para birimi düzenlemelerine karşı sert bir duruş sergiledi. Üç yıllık bir süre içinde en az iki kez dijital varlıklarını (45 milyon ruble veya daha fazla değerinde) açıklamayan kripto sahipleri üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. 

Rus BTC ve Kripto Sahipleri Hapis Cezasıyla Karşılaşabilir

Bitcoin ve kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili en son güncellemeye göre Rusya Maliye Bakanlığı kripto varlıkları ile uğraşan kişiler üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak istiyor. Peki nasıl?

Kripto para sahipleri 45 milyon ruble veya üzerindeki kripto işlemlerini bildirmezlerse hapis cezasına çarptırılacaklar ve önerilen ceza üç yıl. Teklif edilen tasarının daha önceki bir versiyonu hesaplanamayan para sınırı olarak yalnızca 5 milyon rubleden bahsetmişti.

Ayrıca Kremlin merkezli bürokratların geliştirdiği düzenleme paketine göre yılda 15 milyon ruble değerinde BTC / kripto işlemlerinin beyan edilmemesi için en az 6 ay hapis cezası zorunlu.

Bu yılın başlarında Vladimir Putin liderliğindeki Rus hükümeti ödeme aracı olarak kripto para birimini yasaklamıştı. Bu önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girecek.

Bitcoin ve Kripto Sahiplerinin Yükümlülükleri

Kripto sahipleri varlıklarını en geç 30 Nisan 2022ye kadar bildirmelidir. Kullanıcılar dijital para birikimlerinin değerini işlem tarihine  göre hesaplamalıdır. Ülkenin Federal Vergi Servisi belirli bir kripto varlığının piyasa fiyatını belirleme yöntemini bir araya getirecek.

Dijital güncel borsalar ve madenciler Bitcoin ve diğer kripto işlemlerinin ayrıntılarını Rosfinmonitoring ile paylaşmalıdır. Uygun işlem bilgilerinin zamanında sağlanmaması 50.000 ruble para cezası gerektirecektir. 

Önerilen Cezanın Ayrıntıları

Yukarıda belirtildiği gibi Rusya Maliye Bakanlığı 15 milyon ruble değerindeki kripto varlıklarının ifşa edilmemesi nedeniyle 6 ay hapis cezası vermeyi hedefliyor. Ancak hapis cezası dışında borcunu ödemeyenler 100 bin ila 300 bin ruble arasında değişen para cezaları da ödeyebilir.

Ayrıca ceza iki yıla kadar zorla çalıştırmayı veya üç yıla kadar belirli haklardan yoksun bırakmayı içerebilir.

45 milyon ruble veya daha fazla değerde işlem bildirmemek durumunda hapis cezası üç yıla kadar çıkıyor. Bunun dışında borcunu ödemeyenler üç yıl boyunca haklarından mahrum bırakılmanın yanı sıra beş yıla kadar zorunlu çalıştırmaya da tabi tutulabilir.

Ayrıca 500 bin ila 2 milyon ruble aralığında zorunlu para cezaları ödeme seçeneği var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku