Rus Oligarktan Merkez Bankası’na Bitcoin (BTC) Çağrısı

34

Rus oligark Deripaska, Bitcoin (BTC)’i görmezden geldiği için Rusya Merkez Bankası’nı eleştirdi. Deripaska, Rusya’nın “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlığı sağlayan gerçek bir finansal araç” için Bitcoin’e geçmesi gerektiğini savundu.

Bitcoin dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlık sağlayan gerçek bir finansal araç

Rus sanayi kralı Oleg Deripaska, Rusya Merkez Bankası’nın ülkedeki kripto para birimi düzenlemesi konusundaki duruşunu eleştiren son isim oldu. Deripaska perşembe günü resmi Telegram hesabından Rusya merkez bankasına kripto para piyasasına baskı yaptığı ve Bitcoin gibi kripto para piyasası enstrümanlarına yatırım yapmayı önlemek çalıştığı için patladı. Rus oligark, El Salvador gibi küçük ülkelerin bile Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyarak hareket ettiğine dikkat çekti ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

Sık sık adı geçen Honduras’a yakınlığıyla bilinen zavallı El Salvador bile kripto para birimlerine duyulan ihtiyacı fark etti ve Bitcoin (BTC)’i bir ödeme aracı olarak kabul ederek basit bir yol izledi.

Deripaska, merkez bankasını kripto endüstrisinin gelişimine, özellikle de bankanın dijital ruble ile ilgili açıklamalarına karşı tepkisi nedeniyle eleştirmeye devam etti. Bankanın “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlığı sağlayan gerçek bir finansal araç” sağlaması gerektiğini ve bu nedenle Bitcoin (BTC)’i kabul etmesi gerektiğini savundu.

Deripaska: ya kabul edeceğiz ya da kaybedeceğiz

Rusya’nın en zengin adamlarından biri olan Deripaska, Rusya’nın en büyük sanayi gruplarından biri olan Basic Element’in ve Rusya’nın en büyük hayır kurumu Volnoe Delo’nun kurucusudur. Nisan 2018’den bu yana milyarder ve şirketleri, ABD Hazine Bakanlığı tarafından, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin kara para aklama, rüşvet ve haraç dahil bazı iddialarıyla yaptırıma uğradı. Reuters’in bildirdiğine göre, yaptırımları kaldırmak için son zamanlarda gösterdiği çabalar ise başarısız oldu.

Rusya Merkez Bankası’nı açıkça Bitcoin üzerinden eleştiren Deripaska, kısa süre önce bankanın kripto para konusunda dar görüşlü olduğunu savunan Rus Devlet Duma üyesi Fedot Tumusov da dahil olmak üzere diğer eleştirmenlere katıldı. Deripaska konuya ilişkin olarak ayrıca şunu ekledi:

Kripto para birimleri gerçektir. Ya kabul edeceğiz ya da kaybedeceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku