ABD Hazine Bakanı: Terörizmde Kripto Paralar Büyüyen Bir Sorun

0 1

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen Çarşamba günü yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin faydalarını görüyorum ancak çevrimiçi uyuştucu kaçakçılığı kara para aklamak gibi yasadışı amaçlarla kullanılmasından dolayı büyüyen bir sorun olduğunu belirtti.

Aralık ayı içerisinde Kongre tarafından yasalaşan “Kara Para Aklamayı Önleme Yasasına” atıfta bulunan Yellen mevcut düzenleyici çerçevenin 1970lerde yapıldığını bu yüzden daha çok güncelleme ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Güncelleme için oldukça iyi bir zamandayız. Hepimizin çok iyi bildiği üzere dolandırıcılık kara para aklama terör finansmanı ve veri gizliliğiyle ilgili bir risk artışının ortasında yaşıyoruz”

Yellen bu açıklamasıyla birlikte kamuoyunun karşısına üçüncü kez kripto paralar ile çıktı. İlk olarak Ocak ayındaki teyit duruşmasında Senato Finans Komitesine kripto paraların terörizmi finanse etmesinden dolayı endişe duyduğu belirten Yellen daha sonra kripto para birimlerinin mevcut finansal sistem içinde faydalı olarak kullanılabileceğini söyleyerek biraz da olsa söylemlerini yumuşatmıştı.

Kripto paraların terörizmi finanse etmesinin önüne geçmek için düzenleyiler bazı önlemler almaya devam ediyor.  Bu yılın başında ABD Adalet Bakanlığı kripto para kullanan El Kaide Hamas ve IŞİDi finanse etmek için düzenlenen üç ayrı kampanyanın iptali sağladı. Federal kanun uygulayıcılar diğer bir yandan ABDdeki yerel terörizmi finanse etmek için Bitcoinin (BTC) kullanılıp kullanılmadığını üzerine araştırmalarına devam ediyor. 

Son olarak ABD milletvekilleri  BitTorrent ve Tron Vakfının bir yan kuruluşu olan kripto yayın platformu DLiveın seçim ayaklanmasına katılan kişilere kripto para bağışlarını kolaylaştırmak için kullanılıp kullanılmadığını sorguluyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku