Rus Hacker’lar Devlet Sitelerini Hackledi: Sahnede Yine Bitcoin Var!

394

Rus Hükümetinin web sitesi yakın zamanda saldırıya uğradı. Dolandırıcılar, sahte bir Bitcoin (BTC) şeması başlattıktan sonra sürekli olarak yayından kaldırmasına rağmen yeniden yayınlandı. Yerel Rus haber kaynağı Izvestia’ya göre, kimliği belirsiz bir grup bilgisayar korsanı, Ryazan yönetiminin web sitesinde Ücretsiz BTC Eşantiyon şemasının tanıtımlarına başladı.

Hükümet sitesini hackleyen saldırganlar sahte Bitcoin reklamı yaptı

Bir grup bilgisayar korsanı Rusya hükümetinin web sitesine saldırıda bulundu. Hacher’lar sitede sahte bir Bitcoin şeması başlattılar. Söz konusu şemada, bilgisayar korsanları, belirli uygulamayı sistemlerine yükleyen herkese 0.025 BTC verilmesine itiraz ettiler. Ayrıca, yeniden gönderide bilgisayar korsanları, beş şanslı kazananın ek 1.000 dolar kazanma şansı elde edeceğini ekledi. İkinci gönderi de dahil olmak üzere tüm mesajlar şu an itibariyle kaldırıldı.

Rus hükümeti, ülkedeki tüm kripto paralar üzerindeki baskısını yoğunlaştırdı. Geçen ay, Rusya’nın Moskova’daki Rosfinmonitoring adlı Federal Finansal İzleme Servisi, Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerini izlemek için en son izleme sistemini devreye aldı. Bu sistem, trader’ların kimliklerini anonimleştirmek için davranışlarını ve hareketlerini daha fazla analiz edecek.

Rus Hackerlar nedeniyle ABD-Rusya arasında sürtüşme

Rosfinmonitoring’e göre, takip sistemi Rusya’daki kara para aklama ve terörün finansmanı işlerini engellemek üzerine yoğunlaşıyor. Moskova merkezli günlük RBK’ya göre, izleme sistemi Bitcoin, Ethereum gibi kripto para zincirlerini takip etmek ve davranışları analiz etmek için bağlandı. Bu da ajansın yasa dışı faaliyetler ve terör finansmanı ile ilişkili kripto para cüzdanlarından oluşan bir veri tabanı oluşturmasını sağlıyor. Moskova Dijital Okulu uzmanı Yefim Kazantsev, RBK’ya Rosfinmonitoring tarafından önerilen izleme sisteminin Blockchain’lerden dolandırıcıları tespit etmek için kullanıcıları anonimleştirmeye odaklanacağını ifade ediyor.

Rusya, “Rus” olduğu iddia edilen fidye yazılımı gruplarının ABD’ye yönelik büyük siber saldırıları bir yanda kalsın, küresel olarak zaten kötü bir üne sahip. Bildirildiğine göre bir ‘Rus’ hacker çetesi olan REvil, evrensel şifre çözme kodları sağlamak için 70 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) talep ederek ABD kurumsal veri tabanına girdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 200’den fazla firma ve dünya çapında yüzlerce şirket, son hack’e kurban gitti. Söylentiye göre bu hacker grupları, ABD-Rusya ilişkilerini lekeleyen Rus hükümeti tarafından destekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku