Rus Güvenlik Ajansı: Kiralık Katiller Bu Para Biriminde Ödeme Kabul Ediyorlar 

0 0

Rus Araştırma Komitesinin siber ve bilişim suçları departmanı başkanı Konstantin Komarda Rus devlet haber ajansı TASS ile yaptığı röportajda kiralık katillerin suçlarının karşılığı olarak kripto para almaya başladığını söyledi.

Komarda konuyla ilgişi şunları söyledi: 

“Bilişim Teknolojileri alanında uzman olan ve siber ortamda kendine güvenen suçları titizlikle planlayan ve anonimliğini korumak ve sanal özel ağ hizmetlerinden siber güvenliklere kadar kanundan kaçıp ceza almamak  için mümkün olan tüm araçları kullanan profesyonel faillerin vakalarını araştırıyoruz. Örneğin kiralık katil davalarında ödeme olarak kripto para biriminin kullanıldığı tespit edildi. “

Komarda ödemeyi aktaracak kişiyi belirlemenin zor olduğunu da sözlerine ekledi. Özellikle normal para birimine dönüştürülürken kripto para birimi üçüncü şahıslara ait 15-20 e-cüzdan aracılığıyla aklanmakta bu da para amaçlanan kişinin eline geçmeden önce on binlerce diğer işlem arasında gizlenmektedir. Tüm bu verileri analiz etmek için Bilişsel teknoloji uzmanları ve özel ekipman gerekir.

Suçluların Blockchain Çözümleri 

Bitcoin işlemleri herkesin görmesi için blokchaine kaydedilir. Bu suçlular için bir sorundur çünkü kolluk kuvvetlerinin blockchain analitik araçlarını kullanarak para izini takip edebileceği ve potansiyel olarak onları tanımlayıp yakalayabileceği anlamına gelir. Ayrıca Bitcoindeki suç gelirlerinin aklanmasını veya nakde çevrilmesini zorlaştırır çünkü düzenlenmiş finans kurumları yasadışı faaliyetlerden kaynaklanan herhangi bir mevduatı belirlemek için blockchain analitik araçlarını da kullanır.

Suçlular tarihsel olarak bu sorunu mikserler kullanarak aşmışlardır. Bir karıştırıcı kullanıcıların Bitcoini yatırmalarına ve daha sonra havuzdan farklı Bitcoini çekmelerine olanak tanıyan ve blockchain izini etkili bir şekilde kıran bir hizmettir. 

 Bununla birlikte suçlular son birkaç yıldır mikser kullanmak yerine gizlilik cüzdan kullanmaya yöneldiler. Suçlulara gönderilen paranın en az yüzde 13ü 2020de gizlilik cüzdanları aracılığıyla gönderildi. Bu da karanlık ağ pazarlarından gelen 160 milyon doların üzerinde Bitcoini temsil ediyordu ve böylece hırsızlıklar ve dolandırıcılıklar gizlilik cüzdanları aracılığıyla aklanıyordu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku