Ripple (XRP)’dan Dev Ortaklık: İlk Kez Türkiye’de Kullanılacak

656

Dağıtılmış defter devi Ripple, Afrika ve Orta Doğu’daki en büyük finans kurumu olan QNB, Qatar National Bank ile yeni bir havale hizmeti başlatmak için ortaklık kurdu.

QNB, Ripple teknolojisine dayalı havale platformu başlatmayı planlıyor

National Bank of Qatar, Afrika ve MENA bölgesindeki en büyük bankacılık kurumudur. QNB, bağlı kuruluşlar ağı aracılığıyla üç kıtada 30’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Şimdi, sınır ötesi ödemeleri geliştirmek için küresel bir strateji yürütmeyi ve Ripple teknolojisi temelinde inşa edilmiş yeni bir havale platformunu başlatmayı planladığı için finansal teknoloji sağlayıcısı Ripple ile bir ortaklığa başladı.

Uluslararası ödemelerde Ripple’ın bu yeni teknolojisi pilot uygulama olarak ilk kez Türkiye’de kullanılacak. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük finans kuruluşların biri olan Qatar National Bank (QNB), uluslararası ödemelerde Blockchain şirketi Ripple (XRP)’ın yeni teknolojisini kullanacağını bildirdi. QNB’den yapılan açıklamada, Ripple’ın Blockchain teknolojisine dayalı bir havale platformu başlatmak üzere anlaşma imzaladığı açıklandı. Ripple’ın küresel finansal ağ teknolojisi RippleNet’in ilk kez Türkiye’de QNB Finansbank tarafından kullanılacağı  belirtildi. QNB’nin söz konusu anlaşma ile sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi ve havale hizmeti geliştirmeyi planladığı ifade ediliyor. QNB Bireysel Bankacılık Grubu Genel Müdürü Heba Al Tamimi, Ripple ile yapılan anlaşmanın QNB’nin müşterilerine en iyi ürünleri sunmak için attığı yenilikçi bir adım olduğunu belirtti.

Her iki taraf da QNB’nin Türkiye’de QNB Finansbank ile RippleNet’i test edeceğine dair bir anlaşma imzaladı. Ardından, birden fazla ülkedeki QNB müşterilerine neredeyse gerçek zamanlı havale ve ödemeler sağlamak ve daha sonra diğer havale koridorlarına Ripple teknolojisini eklemek için bir ekip kullanıma sunulacak. QNB’nin Bireysel Bankacılık Grubu başkanı Heba Al Tamimi’ye göre, banka her zaman müşterileri için en iyi yeniliği sağlamaya çalıştı ve Ripple ile yapılan anlaşma, QNB’nin müşterilerine en iyi ürünleri sunmak için attığı bir başka yenilik adımı oldu. Güney Asya ve MENA yönetici direktörü Navin Gupta’ya göre, Ripple için bu ortaklık, bankacılık sektöründeki yeniliği genişletmek ve küresel olarak kullanıcılar için ulusötesi havaleleri geliştirmek için bir fırsat.

XRP temmuz ayından günümüze yüzde 96 değer kazandı

XRP, Nisan ayından bu yana %900’ün üzerinde değer kazanan varlık ile son zamanlarda hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. SEC ile uzun zamandır devam eden bir yasal savaşa rağmen, varlık ilk on sıradaki konumunu korumayı başardı ve piyasa değerinde Temmuz’un en düşük seviyelerinden 24,29 milyar dolardan mevcut 49 milyar dolara %96 artış kaydetti.

Eylül ayının ortalarında Ripple, Bhutan Merkez Bankası ile bankanın CBDC’sini XRP defterinde başlattığını görecek bir anlaşma da imzaladı. Bu stratejik hamlelerin XRP’nin fiyatına daha fazla güç getirmesi, mevcut 1,05 dolarlık dalgalanma direncini kırması ve yıl sonundan önce 2 dolara ulaşması bekleniyor. 2021 yılı, Ripple’ın Malezyalı mobil cüzdan sağlayıcısı Mobile Money ve Bangladeş’te 45 milyondan fazla kişiye mobil finansal hizmetler sağlayıcısı olan bKash’in RippleNet kullanarak işlemler gerçekleştireceği bir düzenlemeye girdiğini duyurmasıyla başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Azcoinnews.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku