Ripple (XRP) Stablecoin mi Çıkarıyor?

0 4

Ripple ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunyla (SEC) davalıkken ve birçok borsadan liste dışı bırakılmışken bazıları şirketin alternatif olarak krirto alanında başka adımlar atıp atmayacağını merak ediyor.

XRP hukuki bir davanın içindeyken şirket için bir seçenek odağını stablecoinlere ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDCler) kaydırması olabilir.

Ripple CBDClerle İlgileniyor

Ripple geçmişte CBDClere olan ilgisini dile getirmişti. Ağustos 2020de Ripple Küresel Operasyonlar Baş Direktörü Emi Yoshikawa XRPnin stablecoinlerle veya CBDClerle rekabet etmediğini belirtti. XRPnin stablecoinleri tamamlayıcı bir unsur olarak gördüğünü ve  stablecoin çıkarmalarının mümkün olabileceğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra Kasım ayında Ripple CEOsu Brad Garlinghouse birkaç merkez bankasının XRP Ledgerı “stablecoin ihraç etmek için açık kaynak teknolojisi olarak” incelediklerini kabul etti. Rippleın bu faaliyetlere doğrudan dahil olmamasına rağmen firmanın bu bankalara “yardımcı olmaya” çalıştığını belirtti.

Bu açıklamaların her ikisiyle ilgili olarak Ripple bu Ocak ayında Çinin yaklaşmakta olan dijital yuanı gibi CBDCler için tarafsız bir köprü ” vazifesi sağlamayı hedeflediğini tekrarladı. Bununla birlikte bu planlar büyük ölçüde bir köprü para birimi olarak XRPye bağlıdır bu da bu stratejinin XRPnin kendisini yerinden etme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

Bankalar Zaten XRPL Stablecoin Çıkarabilir

Ripple CTOsu David Schwartz tarafından bu ayın başlarında açıklandığı gibi bankaların XRP Ledgerda kendi özel stablecoinlerini çıkarması zaten mümkün. Schwartza göre bankaların sadece bir düğüme (node) bağlanması ve bunu yapmak için kendi mali desteğini yatırması gerekiyor.

Schwartz Para Birimi Denetleyici Ofisinin (OCC) ABD bankalarına stablecoin ağlarına katkıda bulunma izni verdiğini kabul ediyor. Bu Rippleın bankaları XRP Ledgerda yeni tokenlar çıkarmaya teşvik etmek için her zamankinden daha iyi bir konumda olduğu anlamına geliyor.

Schwartz daha önce XRP destekli bir stablecoinin mümkün olduğunu da öne sürdü. Önerilen sistem herkesin XRP yatırmasına ve kendilerine ait bir stablecoin oluşturmasına izin verecektir.

 Tether Alternatifi Olası Değil

Rippleın kendi stablecoinini genel dolaşıma çıkarmayı düşünmediği açıktır ve firmanın Tether (USDT) DAI veya USDC ile karşılaştırılabilir bir coin sunması son derece düşük bir ihtimaldir.

Özel bir banka veya merkez bankasının XRP Ledger üzerinde bir stablecoin inşa etmesi çok daha makul. Bu Ukraynanın Stellarda bir stablecoin inşa etme planlarına benzer bir karar. Bununla birlikte eğer firma ilişkiyi sürdürmezse bu tür bir gelişme mutlaka Ripple için kalıcı bir ilgi çekmeyecektir.

Bu gerçekler ışığında Ripple XRPnin yasal statüsü mahkeme tarafından incelenirken büyük olasılıkla özellikle stablecoinler yerine genel olarak anlaşmaya odaklanmaya devam edecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku