Ripple (XRP) Davasından Sonra Kripto Para Şirketleri Toplu Olarak ABD yi Terk mi Edecek? 

0 1

SECin Ripplea açtığı dava kripto para endüstrisi için bazı geniş kapsamlı sonuçlara yol açacak. Aslında eski SEC yöneticisi Joseph Grundfestin yakın zamanda Jay Claytona yazdığı bir mektupta söylediği gibi Ripple davası “masum üçüncü şahıslara milyarlarca dolarlık kayıplara” neden olacak.

Söz konusu dava XRPnin kaydedilmesi gereken bir menkul kıymet olduğunu ve aslında düzenleyicinin alanı dışında bir para birimi olmadığını iddia ediyor. Ripple CEOsu Brad Garlinghouse SECin hareketini kripto para sektörüne haksız bir saldırı olarak adlandırdı

“Başkan Jay Clayton kazananları seçiyor ve kripto para endüstrisindeki ABD inovasyonunu BTC ve ETH ile sınırlamaya çalışıyor.”

Bu dava kripto para birimlerinin menkul kıymetler olarak potansiyel karakterizasyonu hakkında endişeler uyandırsa da en büyük endişe belki de bu düzenleyici eylemlerin Amerika Birleşik Devletlerindeki kripto para yeniliği üzerindeki etkisidir.

ABD Hazinesinin önerilen yeni kuralı da alan için tam olarak uygun olmadığından burada potansiyel olarak boğucu kripto para inovasyonundan sorumlu tutulabilecek olan sadece SEC değildir. Ortaya çıkan sonuçlar endüstri için iyi olmayabilir ve ABDden kripto para şirketlerinin kitlesel göçüne yol açabilir.

Ancak bu senaryo ne kadar olası? O halde kripto para şirketlerin toplanıp gitme olasılığı nedir?

ABD Dışındaki Kripto Para Şirketleri

Amerika Birleşik Devletlerinin dünyadaki kripto inovasyonunun başında olduğuna inanmak için somut sebepler var. Sonuçta yalnızca dünyanın en büyük kripto para borsalarından birkaçına ev sahipliği yapmakla kalmıyor aynı zamanda Ripple gibi varlıklar da burada yerleşik ve merkezi bulunuyor.

 Ancak durum gerçekten bu olmayabilir. Şunu bir düşünün geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle veriler ABD nüfusunun İsviçre nüfüsunun 40 katına yakın olmasına rağmen İsviçrenin 100 bin kişi başına 5 kat kripto para firmasına sahip olduğunu doğruladı.

Aslında hepsi bu kadar değil piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereumun ve Ethereumun en büyük rakipleri olarak anılan Cardano ve Polkadotun kuruluş merkezi İsviçrenin Zug kentinde.

İsviçre yüksek profilli kripto para şirketlerine ev sahipliği yapan tek ülke değil. Son zamanlarda Steve Wozniak tarafından kurulan Efforce Maltada kuruldu ve para birimi WOZX Singapurlu bir borsada listelendi.

Bu Eğilim Devam Ederse ABD Ne Kadar Kaybedecek?

Görünüşe göre çok şey ! CoinFlipin COOsu Ben Weiss bu şirketlerin potansiyel olarak ABDyi terk etmelerinin etkisi hakkında konuşu ve şunları söyledi: 

İşlerinizi kaybedeceksiniz rekabet avantajınızı ve bir grup büyük şirketi kaybedeceksiniz.”

Ona göre bir sonraki Apple veya Amazon büyük olasılıkla bir blockchain şirketi olacak.

“Şu anda buradaki düzenlemeler nedeniyle bu muhtemelen Amerikada değil Asyada olacak.”

Aslında düzenleyicilerin zihniyetinde birkaç yıl içinde bir değişiklik olsa bile kripto para şirketlerinin zaten ABD dışında kurulmuş olacağına bakıldığında ABDnin herhangi bir rekabet avantajı kazanmasının muhtemelen çok geç olacağına inanıyor. 

Bunun Olmasını Ne Durdurabilir?

Daha erken uygulanacak gerekli ve uygun düzenlemeler bu soruya cevap olabilir. Bildirildiğine göre kongre üyesi Warren Davidson geçen yıl Dijital Taksonomisi Yasasının yeniden yürürlüğe girmesiyle bazı tokenleri ve dijital varlıkları federal menkul kıymetler yasalarından muaf tutmayı amaçlayan bir yasa ile bu durumun lehine çalışıyordu.

Bununla birlikte kripto para avukatı Shapiroya göre bu tasarının ima edilmesi devletlerin dijital token satışlarının tam dolandırıcılık dışında herhangi bir yönünü düzenlemesini yasaklayacak ve bunu “devletlerin haklarına hakaret” olarak nitelendirecek.

Bu yıl ABD için olumlu düzenlemeleri pekiştirebilecek şey kripto para piyasalarının 2020ye özgü bir özelliği: Kurumların ortaya çıkışı.

2020 MicroStrategyden bugüne kadarki en büyük Bitcoin tahsisini gördü. 2020 yılı için toplam Bitcoin alımlarında 1 milyar doların üzerinde olduğunu açıkladı. Diğer birçok kurum da aynı şeyi yaparak hazine rezervlerinin bir kısmını Bitcoine tahsis etti.

Şimdi Chicago Ticaret Borsası (CME) en büyük Bitcoin Vadeli İşlemler borsası haline gelirken kurumların ortaya çıkan ilgisi sadece ana akım benimsemenin bir işareti değil aynı zamanda Bitcoinin bir varlık sınıfı olarak statüsünü daha da meşrulaştırmaya hizmet ediyor.

Ben Weiss “Büyük kurumların dahil olması bu konudaki oyunu kesinlikle değiştiriyor” diye belirti ve bu kurumların kripto para birimindeki düzenlemeleri daha elverişli hale getireceğini ve hükümetleri alan hakkında daha iyi bir fikir ve bakış açısı edinmeye teşvik edeceğini ekliyor.

 Genel olarak endüstri birçok yönden olgunlaşsa da hala başlangıçta sayılır. İnovasyon merkezi finans ve DeFi dünyalarını birleştirmeye devam ederken bu inovasyonun merkez üssünde bulunan ülkeler kesinlikle pastaden en büyük dilimi alacaklar. ABDnin bu pastadan ne büyüklükte bir dilim alacağı ise atacağı adımlara bağlı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku