Ripple – SEC Davasıyla İlgili Yeni Gelişme! Bir Zafer Daha

149

Ripple ve SEC arasındaki yasal süreç hızla devam ederken Yargıç Analisa Torres, Yargıç Sarah Netburn’ün önceki kararlarını onayladı. Yargıç Torres, SEC’e 2018 yılında Hinman’ın gerçekleştirdiği konuşmasıyla ilgili belgeleri hazırlamasını emretti. Yargıç Torres, Yargıç Netburn’ün yasal süreç ayrıcalığı, avukat-müvekkil ayrıcalığı ve Hinman’ın konuşma belgelerinin uygunluğu hakkındaki kararlarına karşın SEC’in itirazlarını tümüyle reddediyor. Kararın açıklamasından kısa bir süre sonra ekosistemin yerel altcoin’i XRP yüzde 10’un üzerinde yükseldi.

Dava süreci Ripple adına olumlu ilerliyor

Ripple Labs, Yargıç Torres’in SEC’e o zamanki SEC Kurumsal Finansman Bölümü Direktörü William Hinman tarafından yapılan 2018 tarihli bir konuşmasına ait belgeleri teslim etmesini emretmesinden sonra büyük bir kazanç elde etti. Bu kararın ise, birçok kripto para biriminin kaderini belirleyecek uzun bir negatif dönemin sonrasında geldiği belirtiliyor.

Yargıç Sarah Netburn tarafından, eski Direktörün 2018 yılında yaptığı konuşmayla ilgili e-postaların ve taslakların yasal süreç ayrıcalığı kapsamında korunmadığına dair daha önceki bir mahkeme kararının ardından, SEC kararın açıklığa kavuşturulmasını ve yeniden değerlendirilmesini talep etti. Yasal Süreç Ayrıcalığı, hükümet veya politikadaki değişikliklerin duyurulmasına yol açan gizli tartışmaları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan terimlerden biridir. Yargıç Netburn’un ise, yeniden değerlendirme talebini reddettiği bildirilirken, SEC’in açıklama talebini kabul etti. Sonrasında ise SEC, DPP argümanını yeniden ön plana çıkarttı ve ardından Yargıç Netburn söz konusu belgelerin ortaya çıkarılmasına dair emir verdi. Bunun üzerine SEC, Yargıç Analisa Torres’in şimdi reddettiği üç emre itiraz etti.

SEC’in Hinman’a ait konuşmasından belgeleri sunması gerekiyor.

Haziran 2018 tarihindeki zirvede konuşan Hinman, Ethereum ağının, kripto para biriminin ve işlemlerin menkul kıymetlerle ilgili faaliyetler oluşturmadığını iddia etti. Konuşma şu şekilde:

Ethereum’un mevcut durumu, ağı ve merkeziyetsiz yapısı hakkındaki anlayışıma dayanarak, mevcut teklifler ve ETH satışları menkul kıymet işlemleri değildir.

Hinman’a ait açıklamalar etrafındaki fiyasko, daha geniş anlamda Ripple Labs, eski CEO’su Chris Larsen ve şu anki CEO’su Brad Garlinghouse’a Aralık 2020 tarihinde açılan bir SEC davasıyla bağlantılı.

Kayıt dışı menkul kıymetler olarak XRP tokenlar

Yargıç Torres, Ripple’ın 2018 konuşma belgelerinin davayla ilgili olduğu iddiasını değerlendirdi. Çünkü Hinman da dahil olmak üzere “potansiyel suçlama kanıtı elde etmek veya duruşmada tanıkları suçlamak adına kullanılabilirler” ifadelerine yer verildiği bildirildi. Yargıç Torres, SEC’in ilk itirazını, Yargıç Netburn’ün belgelerin davayla ilgili olduğuna karar verirken hata yaptığına ikna olmadan reddetti.

ripple

SEC’in koruma iddiasıyla ilgili olarak, Yargıç Netburn, Hinman’ın kripto para birimlerinin menkul kıymetler statüsüne ilişkin konuşma belgelerinin SEC’in değil, kendisine ait olduğuna, yani DPP kapsamında korunmadıklarına karar verdi. Yargıç Torres, SEC’in bu karara itirazlarını reddetti.

Ripple ekosisteminin yerel altcoin’i XRP haber sonrası artış yaşadı

Üçüncü konu ise, Yargıç Torres, Yargıç Netburn’ün belgelerin içeriğine ilişkin değerlendirmesinde, “gelecekteki davranışlara rehberlik etmeye” veya “geçmiş davranışları değerlendirmeye” yönelik yasal tavsiyeler olmadığı şeklinde bir hata bulamadı aktarılıyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Yargıç, SEC’e Hinman’ın belgelerini ortaya çıkarmasını emrederek, Ripple ve iki yöneticisine, neredeyse iki yıl süren davanın çözüme kavuşması adına potansiyel olarak bir adım daha yaklaştıran çok önemli bir kazanım daha elde ettiği belirtildi.

Daha da önemlisi, sonuç, SEC’in kripto para birimlerinin gelecekteki karakterizasyonu ile ilgilidir ve bu nedenle endüstri tarafından yakından takip edilmektedir. Haber sonrasında XRP’nin fiyatı yüzde 10’un üzerinde artış gösterdi ve şuanda  0,49 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Coingecko tarafından aktarılan verilere göre ATH’si olan 3.40 dolardan hala yüzde 85 daha düşükten işlem görüyor. SEC davasının ise kripto para birimleri adına genel bir yargılama sürecini beraberinde getirdiği belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak beincrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku