Resmen Açıklandı: Ripple O Dev Projeye Katıldı! Fiyat Artabilir!

3.486

Ripple, Birleşik Krallık’ta merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanıma sunulmasını kolaylaştırmayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Digital Pound Vakfı ile ortaklık kurarak dijital bir poundun geliştirilmesine resmi olarak katıldı.

Ripple, İngiltere’de bir CBDC projesi için ortaklık anlaşması yaptığını duyurdu

Ripple’ın şirketi, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasında İngiltere’de dijital pound geliştirilmesi için Digital Pound Vakfı ile bir ortaklık kurduklarını açıkladı. Ripple (XRP)’ın bu ortaklık konusunda, şirketlerinin merkez bankalarıyla çalışma çabalarının bir parçası olduğunu ve CBDC’lerin geliştirilmesinde teknik ve politika bakımından onlara yardımcı olduğunu ifade ediyor. Firma, Vakıf’ta Politika Başkanı olarak da görev yapan Susan Friedman tarafından temsil edilecek.

Ortaklık, Ripple (XRP)’ın Butan’ın merkez bankası Kraliyet Para Otoritesi (RMA) ile bir iş birliği imzalamasından yalnızca bir ay sonra açıklandı. Anlaşma, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çözümü aracılığıyla sınır ötesi ve toptan ödemeyi kolaylaştırmak için bir pilot proje yürütmeyi amaçlıyor. Öte yandan Friedman’a göre, Ripple’ın Birleşik Krallık’ı seçme sebebi dijital pound’un, ülkenin kripto para alanındaki yeniliklere verdiği desteğin yüksekliğini vurgulayacak. Digital Pound Vakfı Politika Başkanı Susan Friedman, bu ortaklık konusunda şu açıklamaları yapıyor:

Dijital Pound Vakfı ile ortaklaşa bir dijital pound’un tasarımını ve uygulamasını desteklemekten heyecan duyuyoruz. Vakıf, Birleşik Krallık’ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansal sistem inşa etme hedefini ilerletmeye yardımcı olacak.

İngiltere Merkez Bankası’nın dijital pound konusundaki ilerlemesi

Forum, Ripple (XRP)’ın yanı sıra Accenture ve CGI Group da dahil olmak üzere piyasadaki diğer aktörler tarafından destekleniyor. Vakıf, bir CBDC uygulamasının İngiltere’nin “yenilikçi, kapsayıcı bir dijital ekonomi ve topluma” geçişinin temelini oluşturacağını savunuyor. Şu anda, küresel merkez bankaları CBDC fikrine giderek daha fazla sıcak bakmaya başlıyor. Özellikle, İngiltere Merkez Bankası, çeşitli adımlar atarak dijital bir pound çıkarmak için aktif olarak çalışıyor.

Haziran ayında İngiltere Merkez Bankası’nın yöneticisi Andrew Bailey, ülkenin CBDC geliştirme konusundaki ilerlemesi sayesinde cesaretlendirildiğini dile getiriyor. Bailey CBDC’leri, merkez bankacılığı tarihinde olası bir temel yenilik olarak nitelendirerek, bunun kendilerini yeni bir çağa taşıyacağını da ekliyor. Kurum ayrıca CBDC ile ilgili forumlara katılma konusunda da istekli. Eylül ayında İngiltere Merkez Bankası, CBDC Katılım ve Teknoloji Forumlarına üyeliğini duyurdu. Öte yandan, dijital pound için ortaklık anlaşması imzalayan Ripple, yazım sırasında 1,14 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku