Ripple kurucusu: ABD, Çin ile teknoloji soğuk savaşını kaybediyor

0 1

6 Ekimde LA Blockchain Zirvesi konferansında konuşan Ripple kurucu ortağı Chris Larsen ABDyi “küresel finans sisteminin yeni neslini” tasarlama yarışında geride kaldığı için eleştirdi.

Larsen ABDnin Çin ile devam eden “teknoloji soğuk savaşında” “ne yazık ki geride kaldığını” savunuyor ve Çinin merkezi hükümetinin yasama netliği sağlama kaynakları tahsis etme altyapı oluşturma ve blok zincirinde ve diğer gelişen teknolojilerde yeniliği teşvik etmede Amerikalı milletvekillerini geride bıraktığını iddia ediyor.

“Çin bu teknolojilerin gelecek nesil finansal sistemi kimin kontrol edeceğinin anahtarı olduğunu kabul etti.  SWIFT ve muhabir bankacılığı önümüzdeki yirmi yıl boyunca birlikte yaşayacağımız sistem olmayacak. “

Ripple kurucu ortağı ABDnin doları sayısallaştırma girişimlerini benimsemediğini vurgulayarak Çinin “bir merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) çok ileride” olduğuna dikkat çekti. Larsen CBDCnin Çinin “yuanı küresel olarak yaymasına” ve ABD dolarının uluslararası piyasalardaki hakimiyetini zayıflatmasına izin vereceğini de sözlerine ekledi.

Bu haftanın başlarında Çin Halk Bankası vali yardımcısı Fan Yi Fei merkez bankasının Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) pilot programı aracılığıyla şimdiden 162 milyon dolardan fazla yerel işlem gerçekleştirdiğini açıkladı.

Larsen Çinli düzenleyicilerin ABDdeki muadillerinden çok daha uyumlu olduğunu belirtti ve SEC’in tasarlanan dışlayıcı politikaları sürdürmek yerine blok zincirinin Çin ile teknolojik silahlanma yarışında kritik bir savaş alanı olduğunu kabul etmesi gerektiğini savundu.

Larsen ayrıca “iş kanıtı madenciliğinin Çin tarafından kontrol edildiğini” ve Çinli madencilerin “Çin Topluluğu Partisinin kontrolü altında olduğunu” iddia ederek Çinin kripto para madenciliğindeki hakimiyetinin tehlikeleri konusunda uyardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku