Ripple kurucu ortağından ABD için Çin uyarısı

0 0

Ripple’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen kitlesi genel olarak Washington D.C.’deki ABD milletvekilleri ve politika yapıcılarından oluşan popüler D.C. gazetesi The Hill’de bir yazı kaleme aldı.

Larsen’in kaleme aldığı yazının başlığı “Teknoloji soğuk savaşı burada – ve ABD kazanmıyor” şeklindeydi. Ripple lideri ABD’nin sadece 5G ve yapay zekaya odaklanarak dijital para birimleri ve blok zinciri teknolojisi konusunda Çin’den tehdidi gözden kaçırmaması gerektiğini ifade ediyor. Larsen Çin hükümetinin kripto para madencilerini beslemek için gereken büyük miktarda enerjiyi sübvanse ettiğini söylüyor. Ona göre “kripto para madenciliğinin en az yüzde 65’i Çin’de yoğunlaşmış durumda ve bu Çin hükümetinin protokoller üzerinde kontrol sahibi olmak için gereken çoğunluğu elinde tuttuğu ve işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına geliyor.”

Larsen Çin’in küresel Bitcoin hash rate’inin yüzde 65’inden fazlasını kontrol ettiği iddiasını Cambridge Üniversitesi tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir araştırmaya dayandırıyor. Bununla beraber araştırma gerçeği tam olarak yansıtmıyor olabilir. Çünkü sonuca toplam hash rate’in sadece üçte birinden biraz fazlası üzerinden varılıyor. Tüm veriler merkezi Çin’de bulunan üç Bitcoin madencilik havuzu tarafından sağlanıyor. Araştırmayı gerçekleştirenler ilerleyen dönemde Rusya’daki Sibirya ABD’deki Washington ve New York eyaletleri Kanada’daki Quebec ve Alberta gibi büyük madencilik bölgelerinden gelecek verileri de ekleyerek daha derinlemesine bir rapor sunmayı hedefliyor.

Yine de Larsen tehlikeye dikkat çekmeye devam ediyor ve “Distopik bir gelecek hayal etmek zor değil. Bir müttefike ABD savunması ödemesi engellenebilir veya tersine çevrilebilir.” diyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku