Ripple için kritik bir haber

0 2

Ripple Labs Inc.’ye birkaç yerel bankaya ait bir ticari markayı ihlal ettiği iddiasıyla bir Avustralya mahkemesinde dava açıldı. Avustralya Merkez Bankası ile 13 yerli banka arasındaki ortak girişim olan New Payments Platform Australia (NPPA) tarafından açılan bir dava Rippleın PayID markasını kopyaladığını iddia ediyor.

Bitcoin.com’da yer alan habere göre; NPPAnın hizmeti iki yıldan fazla bir süredir mevcut ve 68 milyon Avustralya banka hesabında anında ödemeleri kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. XRP kripto para birimini düzenleyen Ripple PayID olarak da adlandırılan sınır ötesi ödeme hizmetini ortaklaşa haziran ayında başlattı.

Yerel bir yayın olan The Age tarafından hazırlanan bir rapora göre NPPA Rippleın Avustralyada PayID markasını kullanmasını engellemek için hem zarar hem de kalıcı bir tedbir istiyor. Ödeme platformu Amerikan kripto firmasının yakından ilgili hizmetler sunmak için tescilli ticari markasını kaldırdığını iddia ediyor.

Gazetenin bildirdiğine göre Ripple bu hafta ülkenin Federal Mahkemesinde yapılan ilk duruşmada Avustralyadan hizmetini coğrafi engellemeyi geçici olarak kabul etti.

NPPA davasında “Ripple’ın hizmeti NPPA PayID tescilli ticari markasıyla büyük ölçüde özdeş veya aldatıcı bir şekilde benzer bir marka altında ve aynı veya benzer hizmetlerle ilgili olarak sunuluyor” denildi…

İddia: Markalar yasası ihlali

ANZ Westpac ve NABı içeren bankalar Rippleın PayID hizmetinin yerel Ticari Markalar Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. Avustralya Tüketici Yasası ve Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonları Yasası uyarınca “yanıltıcı ve aldatıcı davranışlar oluşturduğunu” söylüyor.

NPPA hizmetin markasına “geri dönülmez şekilde zarar verebileceğini” söyledi. Rippleın PayIDsinin ayrıca “kara para aklama terörizmin finansmanı ve insan hakları ihlali gibi” yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırmak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Ripple’ın XRP dijital para birimi 1225 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın üçüncü büyük para birimi. Nisan-Haziran 2020 çeyreğinde San Francisco merkezli şirket XRPnin tezgah üstü satışlarının bir önceki çeyreğe göre 175 milyon dolardan yüzde 1760 artarak 3255 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku