Ripple CEO su: Çin, Bitcoin blok zincirini manipüle edip kötüye kullanabilir

0 0

Ripple CEOsu Brad Garlinghouse Çinin madencilerin gücünü Bitcoini kontrol etmek ve kendi yararına kullanmak için kullanabileceği yönündeki endişelerini yineledi.

CEO Çinin çok büyük bir teknolojik avantaja sahip olduğunu ve dünyanın yeni finansal sistemini kontrol edebileceğini belirtiyor.

Ripple CEOsu Brad Garlinghouse bu yılki DC Fintech Haftası konferansında yakın zamanda yapılan bir röportajda Çinin güçlü üstünlüğü hakkındaki endişelerini bir kez daha dile getirdi. Ona göre Çin Bitcoin blok zincirini kontrol etme ve onu kendi avantajına kullanma gücüne sahip. Topluluk tarafından birkaç kez eleştirilmiş olan oldukça olası olmayan bir senaryo olasılığını sürdürüyor.

Çin Bitcoin piyasasını ve geleceğin finansal sistemini kontrol edebilir

Garlinghousea göre Çin Devlet Başkanı Xi Jingpingin Komünist Partiye Bitcoin blok zincirini manipüle etmesi ve daha fazla fayda elde etmesi için bir neden vermek için Bitcoinde yalnızca bir milyon ABD doları kaybetmesi gerekecek:

Premier Xi Bitcoinde bir milyon dolar kaybederse ne olur? Çin Komünist Partisinin bitcoin blok zincirindeki bir değişikliği etkileme ve ters bir prömiyerin kolay bir şekilde hacklenmiş olabilecek milyon dolarlık bitcoin kaybını yapma fırsatı olduğunu düşünmüyorsunuz.

Bu pek olası görünmese de Ripple CEOsu Çinin dünyanın hashrateinin % 65 ila % 75ini Bitcoinden kontrol ettiğine işaret ediyor. Teorik olarak Çin madenciliğin bu merkezileştirilmesinden yararlanabilir ve Bitcoin blok zincirini kendi avantajı için kullanabilir:

Bitcoin madenciliği yüzde 65 ila 75 Çinli madenciler tarafından kontrol ediliyor ve Çin Komünist Partisinin bunu kontrol etme fırsatı olmadığını iddia etmemek zor.

Zaten bu yılın Ağustos ayında Rippleın eski kurucu ortağı Chris Larsen Amerika Birleşik Devletlerinin teknolojik geri kalmışlığını eleştirmişti. Çin halihazırda dijital yuanı ülkenin büyük bölümlerinde test ediyor ve ayrıca adaptasyonu ve kabulü teşvik etmek için seçilen vatandaşlar için bir airdrop gerçekleştirdi.

Hepsinden önemlisi ABDde hala belirsiz olan düzenleyici durum hızlı ve zamanında ilerlemeyi engelliyor. Larsen ülkedeki politikacıların geleceğin adil bir finansal sistemi ve blok zinciri teknolojisi için ABD liderliğini sağlamak için net bir yol haritası belirlemesini talep ediyor:

Tıpkı ABDnin internet devrimini kazanan net ve tutarlı politikalar belirlemesi gibi aynı şeyi finansal teknoloji ve blok zincir için de yapmalıdır.

Çin şu anda teknolojik soğuk savaşın mali savaşını kazanıyor. Sonuç olarak kazanmak için tüm araçlara sahip olduğumuz gereksiz bir kayıp olan yeni bir küresel finans sisteminin önemli kısımlarını Çinin dikte etmesi daha olasıdır.

XRP ve CBDCler birbirinden faydalanabilir

Garlinghouse merkez bankası destekli dijital para birimlerinin (CBDC) kripto para piyasası için bir katalizör olarak daha da ilerlemesini görüyor. Hem Ripple hem de XRP için CBDCler bir tehdit oluşturmaz bunun yerine benimsemeyi daha da teşvik etme ve yönlendirme fırsatı sunar:

Tek başına merkez bankasından bir dijital para birimi bir işlemi yerine getirme Arjantin pezosu ile Avustralya doları arasındaki bir ödemeyi mahsuplaştırma sorununu çözmez.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku