Ripple aleyhine dava… İddialar ilginç

0 0

Ripple şirketi ve CEO Brad Garlinghouse’a XRP’nin satış ve pazarlamaları esnasında menkul kıymetler yasasının ihlal edildiği gerekçesiyle bir toplu dava daha açıldı.

Davadaki iddiaya göre; Ripple kurucularından ve bazı bireylerden para kazanmak için kendi tokeni XRPyi yarattı. 1 Mayısta Kuzey Californiya Bölge Mahkemesinde açılan davada XRPnin 1 milyar dolar nakit elde etmek amacıyla halka pazarlandığı iddia ediliyor.

XRP TEKNİK ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Ripplein XRP hakkında yanlış ve yanıltıcı ifadeler verdiği de belirtildi. Bu kitle eylemi Porto Rikoda bulunan Konsensus Hukukunun avukatı Pavel Pogodin tarafından yapıldı. Davayı açan şirketin “Bitcoin Manipulation Reduction Limited Company” olduğu ve şirketin online varlığı bulunmadığı bildirildi.

Resmi belgeler şirketin geçen yıl Mayıs ayında açıldığını ve avukat Pogodinin şirkete kayıtlı olduğunu gösteriyor. Daha da ilginç olanı Bitcoin Manipulation Reduction LTD adlı şirketin 2019da bir türev değişim platformu olan FTXe karşı dava açması. FTXden 150 milyon dolara yakın bir miktar talep eden dava bir süre sonra geri çekildi.

Ripple’a birçok yerde dava açtı

Ripple şu anda birçok California yatırımcısı tarafından dava ediliyor. Ripple yatırımcıları firmanın ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuna (SEC) XRP uygulamaması ve firmanın yanıltıcı olmasından kaynaklanan kayıplar için tazminat talep ediyor. Bu yeni açılan kolektif davadaki tüm konuların önceki davalarla büyük benzerlikleri var.

XRP bir menkul kıymet mi?

Mahkeme dosyalarına göre XRP bir menkul kıymet. Çünkü yatırımcıların kâr getirecek uzun vadeli bir yatırım ve geliştirme aracı olduğuna inanılıyordu. Buna ek olarak davacı firma XRP ile hiçbir ürün veya hizmet satın alınmadığı için para olmadığı savunmasına karşı. Buna ek olarak davacı BTC ve ETH gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin aksine Rippleın 100 milyar XRPsinin 2013 yılında büyük bir harcama olmadan merkezi bir yaklaşımla oluşturulduğunu belirtiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku