Rippe (XRP) Yatırımcısı Satmalı mı Yoksa Tutmalı mı? Dava Sonucunda Olası İki Senaryoya Göz Atalım

0 82

Piyasada Ripple ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı varken XRP yatırımcıları arasında önemli bir soru kafaları kurcalıyor: “XRP almalı mı satmalı mı yoksa tutmalı mıyım?”. Bütün bu kargaşa ve endişe SEC davasıyla başladı.

SEC davası

SECin Ripple ve iki yöneticisi Chris Larsen ve Brad Garlinghouse aleyhine açtığı dava şu anda kripto para piyasasındaki en popüler konu. Bu haber MicroStrategy CEOsu Michael Saylor’un son dönemki Bitcoin açıklamalarının bile önüne geçti.

Haberle ilgili detaylar belli oldukça XRPnin fiyatı düşmeye başladı. XRP son 24 saatte yüzde 397 arttı ve piyasa değeri açısından dünyanın üçüncü en büyük kripto para birimi konumunu Tethere kaybetti.

 SEC XRPyi bir menkul kıymet olarak görüyor ve Rippleı 2013ten beri “kayıtsız menkul kıymetler satmak”la suçluyor. 

Ayrıntılara girmeden önümüzde neler olabileceğine dair iki senaryoya bakalım. 

Davayı SEC kazanırsa

Bu XRPnin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu anlamına gelir ve çoğu borsa XRPyi liste dışı bırakacağı için fiyatlardaki düşüşün devam etmesine neden olur. Ripple ağır para cezasına çarptırılacak daha da ötesi Garlinghouse ve Larsen muhtemelen hapis cezası alacaklar. Ancak bu olası değildir ve hapis cezası para cezasına çevrilebilir.

Oyunun sonu mu? XRP değerini büyük ölçüde kaybeder; Rippleın ortakları muhtemelen fon transferi ve likidite sağlamak için XRPyi kullanan ODLlerini kullanmayı bırakacak.

Ripple kazanırsa 

Bu XRPnin fiyatının toparlanmasına neden olur ve her şey zamanla normale döner. Fiyat ilk başta XRP ordusundan FOMOya ve ikinci bir yükselişe neden olan “kazanacağımızı sana söylemiştim” diyen bir tweet dalgasına yol açar.

Şu anda davayı kimin kazanacağını tahmin etmek zor. Ancak mevcut senaryoda Ripple veya XRP ile ilgili şirketlerin başı belada olacak. Bitwise ve bu tür birçok şirket halihazırda XRPden uzaklaştı. Davanın gittiği yöne bağlı olarak kullanıcılar ve şirketler ya XRPye yeniden ısınabilir ya da sonsuza dek ilişkilerini kesebilirler. 

 Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi fiyat 0.786-Fibonacci seviyesine dokunduğu için en kötü senaoryo bitti. Belki de kısa vadede daha fazla somut haber ortaya çıkana kadar bu seviyede kararsız bir şekilde ilerlemesini bekleyebiliriz.

Bu gelişmeye bağlı olarak XRP fiyatı yükselebilir de düşebilir de. Kısa vadede Ripple için işler kötüye giderse XRPnin 2020nin en düşük seviyesine ulaşmasını bekleyebiliriz. Bu belirsizlikten ötürü şu anda XRPye yatırım yapmak riskli gibi görünüyor. XRP balinalarının sayısındaki düşüşü de göz önünde bulundurduğumuzda yatırımcı büyük bir endişe içerisinde. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku