REUTERS: BİTCOİN İNİN DÜŞÜŞÜ İNGİLTERE KAYNAKLI

0 0

Reuters yayınladığı en son raporunda Bitcoin’in kırılganlığı ile İngiltere’nin kripto para piyasası ile ilgili olarak yapacağı radikal eylemlerin yakından ilgili olduğunu iddia etti. Dünyanın en popüler kripto para biriminin fiyatı son günlerde yaklaşık 4500 $ a düştü ve son 7 gün içinde neredeyse yüzde 20 değer kaybetti. İngiltere düzenleyicileri artık uygun düzenlemelerin hazırlanmasında daha fazla zaman almayı planlıyor.Bitcoin’in düşüşü ile beraber hükumetin üzerindeki reform baskısının bir nebze olsun azaldığı ifade edildi.

İngiltere’nin maliye bakanlığından finans hizmetleri müdür yardımcısı Gillian Dorner bir Şehir ve Finans konferansına verdiği demeçte.

Biraz daha derinlemesine bakmak ve orantılı bir yaklaşım benimsememizi sağlamak için zaman ayırmak istiyoruz. İngiltere şu anda yenilikçi bir ekonomi modelini sisteme uyarlamak gibi zorlu bir süreçle karşı karşıya. Öyle bir düzenleme yapmalıyız ki hem tüketici haklarını korumalı hem de mali suçları engellemekten taviz vermemeliyiz.”

Financial Yürütme Kurumu (FCA) Direktörü Christopher Woolard Christopher Woolard mevcut yönetmelikler etrafında “gri kenarlar” ın netleştirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.Woolard’ın verdiği bilgiye göre FCA mevcut yönetmelikte kripto varlıklar ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağı konusunu tartışmak için yıl sonuna kadar toplanacak.Woolard’a göre bu toplantı sonrasında FCA’nın mevcut kıstaslarının tekrar değerlendirilerek en uygun yol belirlenecektir.Bu yola göre hangi kripto paranın ilgili kıstasları aşarak kabul edileceği hangilerinin de kabul görmeyeceği belli olacak. Ancak Burdaki son söz İngiltere Maliye Bakanlığına ait.

Geçen ay maliye bakanlığı FCA ve İngiltere Merkez Bankası kripto varlıklara bağlı türev ürünlerin perakende müşterilerine satışını yasakladı. Bununla birlikte Woolard uluslararası meslektaşlarla işbirliği çabaları olmadan tek bir ülke tarafından kurulan tek taraflı eylemin bariz bir sınırlama getirdiğini belirtti.Çoğu uluslararası otorite hala kripto para birimi ile ilgili potansiyel kaygılar konusunda kendi bağımsız sonuçlarını çıkarmaya devam ediyor.Yakın zamanda herhangi bir işbirliğinin sağlanamaması bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku