Rekor yılı… Peki bu talebin arkasında ne var?

0 3

2020 stable kripto para birimlerinin özellikle de Tetherın (USDT) rekor yılıydı. Yıl başında 4 milyar olan USDT miktarı 95 milyarı aştı ve her geçen gün ilerliyor. Peki bu talebin arkasında ne var ve yıllardır piyasada olan USDT neden bu yılın ilk 6 ayında daha önce hiç görmediği bir büyüme yaşıyor?

Decrypt ile paylaşılan yeni bir Çin Sermayesi raporuna göre cevap aslında oldukça basit ve Çinli yatırımcıların çoğu denklemin bir parçası. Raporda yeni USDT ihracını bu kadar şişiren en önemli faktör tezgah üstü broker kullanan Çinli alıcıların akışı olduğu belirtiliyor.

Pekin genel merkezi Sino Capitalin CEOsu Matthew Graham Çindeki tezgah üstü (OTC) pazarının insanların düşündüğünden çok daha büyük olduğunu ve USDTnin bu para girişinin anahtarı olduğunu söylüyor.

Bazı tahminlere göre USDTye olan talep birçoğu diğer kripto pazarlarına erişmekte zorluk çeken 100.000 Çinli perakende ve kurumsal alıcıdan geliyor. Raporda “USDT Çinli kripto yatırımcılarının pazara girmeleri için çok popüler bir yol” denildi.

Bitcoin Çinde sanal bir mülk olarak kabul edilirken yani kripto paraya sahip olmak yasak değil. Ancak borsalar yasak. Daha önce Çin sınırlarında faaliyet gösteren birçok borsa faaliyetlerini yurtdışına taşıdı. Yine de VPN kullanan Çinli vatandaşlar bu borsalara erişebilir. Buna ek olarak 2018den beri ülke bankaların kripto borsalarına hizmet etmesini engelliyor.

Tether (USDT) yasakların ortasında iyi çalışıyor

Stable kripto para birimleri bankaların yasaklandığı bir ortamda Çinli kripto para birimi müşterilerine geliyor. Yüksek derecede likit bir varlık olan kararlı kripto para birimleri tüm büyük Güneydoğu Asya borsalarında ve izinsiz olarak kullanılabilir.

Bu kripto para birimleri Soğuk Savaş döneminden sonra Çinde popüler hale gelen bir aracılık modeli olan OTC ticaret masaları tarafından dağıtılıyor.

Bitcoinin Çinde yuan ile ticaretine teknik olarak yasadışı olmamasına rağmen herkesin banka hesabına el konuldu ve hatta kapatıldı. Konuyla ilgili Şifrenin Çözülmesi konusunda konuşan bir OTC çalışanı USDT ile Bitcoin ticaretinin tamamen yasal değil tolere edildiğini söylüyor. Bu çalışan şirketinin Bitcoinin fiyat trendlerine bağlı olarak yıllık 5 milyar doların üzerinde bir hacme sahip 100 büyük müşteriye hizmet verdiğini söylüyor.

Son olarak Tether ve Bitfinexin teknoloji direktörü Paolo Ardoino geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada OTClerin ve borsaların doğrudan dolar talep ettiğini ve talebin arttığını söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku