İnternet gibi gelişiyor: Kripto hotmail kim olacak?

0 3

eToro UK Yöneticisi Iqbal V. Gandham’ın kripto varlıkların geleceğine dair makalesi:

Block zincirin evrim yolu internetin icadına benzer ve halihazırda ikinci aşamasındayız.

İnternet yaklaşık 30 yıl önce başladı ve o zamandan beri hayatımızın neredeyse her alanına nüfuz etti. Bugün neredeyse yaptığımız her şeyin temelini oluşturuyor ve hayatımızı onsuz hayal etmek zor. Teknoloji yürüyüşü devam ediyor ve bir dönüm noktasına ulaştık.

Yaşamlarımız üzerinde benzer bir etkisi olacağını tahmin ettiğim farklı bir teknoloji evrimi blok zincirdir ve potansiyelini görmediyseniz yakından bakmıyorsunuzdur.

Şüpheciler blok zinciri hakkında aynı soruları tekrar tekrar sormaya devam ediyor: Neden kimse kullanmıyor? İnsanlar dijital varlıklarla ne yapacak? İnsanlar ne zaman Bitcoin (BTC) ile ürün satın alacak? Bu sorular artık çok yaygın.

Yanlış yere bakıyoruz. Amazon kripto para ile hediye kartları satın almanıza izin verse de yakında Bitcoin kullanarak doğrudan Amazonda ürün satın alabileceğimizi düşünüyorsak bunu yapmayacağız.

Benzin almak için Bitcoin kullanacağımızı düşünürsek yapmayacağız. Tüm inovasyon döngüleri zaman alır ve çoğu kitlesel pazar ürünü veya hizmeti haline gelmeden önce aynı katmanlardan geçer. Blok zincirin evrimini ve hayatımızın her yönünü ele geçirme potansiyelini anlamak için bir adım geriye gitmeli ve internetin havalı niş bir fikirden gezegendeki en yaygın güçlerden biri haline nasıl geldiğini düşünmeliyiz.

İnternetteki ilk deneyimimiz AOL gibi şirketlerin posta kutumuza CD bırakmaya başlamasıydı. Hatırlayacak kadar yaşlı olanların 9.600 baud veya 28.8K modemleri vardı. İnternete bağlanmaya çalışırken bu modemlerin dulcet tonlarını dinlerdik. Bu servis sağlayıcılara ISPler – internet servis sağlayıcıları – adı verildi ve onlar olmadan World Wide Webe (www) sahip olamazdık. Tarihin bu noktasında web şimdiyle karşılaştırıldığında “hiçbir şey” değildi. Ama yine de bağlandık. Yeni çıkan oyuncaklarımızla oynamak eğlenceliydi ve internet de ilgimizi çekti hepimizin ilgisini.

Dolayısıyla internet için gerçekten bir “kullanım senaryosuna” ihtiyacımız yoktu ya da neden var olduğunu sorgulamadık. İnternet ölçeklenecek mi diye sormadık? Film gönderemediğimizden veya ihtiyacımız olan bilgileri sağlamada çok yavaş olduğundan şikayet etmedik. Kimse onu kapatıp eve gitmemizi söylemedi. Bunun yerine sayısız saat başarısız bağlantı girişiminde bulunduk çünkü yapabiliyorduk ve çünkü bazılarımızın sosyal hayatı yoktu.

Bu internet evrimini hızla ilerletti ve sonunda e-ticarete ulaştık. Şimdi göründüğünün aksine e-ticaret yavaş ama emin adımlarla geldi. “Çevrimiçi olmamız” gerekmiyordu. Bunun yerine her zaman çevrimiçi olduk. Alışverişe başladık. Alıp satmaya başladık. Biz henüz bilmiyorduk ama olay kitlesel pazar kullanımı halini almıştı bile.

Herkesin Amazonda alışveriş yapmadan önce veya ICQ gibi sosyal ağlarda hesap açmadan önce ihtiyaç duyduğu tek şey neydi? E-posta adresleri. Mütevazı e-posta adresi olmadan internet üzerindeki neredeyse hiçbir hizmete erişilemedi.

BLOK ZİNCİRİN EVRİM YOLU

Peki bu evrimsel yol blok zincir ve kripto ile nasıl ilişkili? Kriptoda önce kriptoya ihtiyacımız var. İnternet ile bağlantıya ihtiyacımız vardı. Bu kriptoya erişmek veya bu kriptoyu edinmek için internet örneğindeki İSSlere benzer şekilde bu kriptonun bize satılması için borsalara ihtiyacımız var. Bu değişimler büyümeye devam edecek ve İSSler gibi onlar da nihayetinde metalaşacaklar. İnternet erişiminde olduğu gibi blok zincirin ilk aşaması bitti. Geniş bant gibi ikinci dalga geliyor.

İlk e-posta adresi dalgası ISS tarafından sağlandı ve ardından bağımsız e-posta sağlayıcılarımız geldi. Bunların tümü masaüstü tabanlı istemcilere ihtiyaç duydu ve e-postamızı indirdik. Sonra bir oyun değiştirici olan Hotmail geldi. Kullanıcı arayüzünü değiştirdi ve herkesin bir e-posta adresi almasını ve e-postalarını her yerden okumasını kolaylaştırdı. Aniden bu tek bilgiyi Web üzerindeki herhangi bir şirketle ilişki kurmak için kullanabileceğimizi fark ettik.

Bu şu soruyu getiriyor: E-posta adreslerinin blok zincir eşdeğeri nedir? Basitçe söylemek gerekirse cüzdanlar. Kripto kullanmaya başlamadan önce sahip olmamız gereken tek şey nedir? Cüzdan. Kripto gönderebileceğimiz ve alabileceğimiz ve başkalarının almasını sağlayabileceğimiz herhangi bir yer olmadan kripto para kullanamayız.

İlk cüzdan dalgası tıpkı ilk e-posta dalgası gibi borsalar tarafından sağlandı. İkinci dalga bağımsız olacaktır. E-posta adresi yarışında olduğu gibi bir kazanan değil birkaç tane olacak.

Olay “kullanılabilirliğe” bağlıdır. Şu anda bir kripto cüzdanı için kullanıcı arayüzü basit değil. Cüzdanlar da e-postadan çok daha karmaşıktır. Şu anda her blok zincirinin kendi cüzdanı var. Aralarında bir çeşit birlikte çalışabilirliğe ihtiyacımız var – bir ana cüzdan veya hatta alt cüzdanlar. Blok zincir başına farklı cüzdanlara ihtiyacımız var. Bunu nasıl yapabiliriz? Belki bir hesaba e-posta gönderen birden fazla e-posta adresine sahip olmak gibi bir ana cüzdan veya kapsayıcı alt cüzdanlarınız olabilir.

Kripto ve blok zincir gelişiminin bir sonraki aşamasının anahtarı cüzdandır. Bu zorluğu aşan her şey geleceğimizin önemli bir mimarı olabilir. Buna bahse girerim ama ne yazık ki bunun kim olacağını bilmiyorum. Birlikte tanıklık edelim.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku