Ratliff: Cartel Boss en muhtemel Satoshi adayı

0 0

Paul Le Roux dijital kılık değiştirmenin ustasıydı. Takma adlar kullanır ve gerçek kimliğini bilmeyen bir çok çalışanı üzerinden e-posta şifreleme işlemleri yapardı. Paul Le Rouxun kimliklerinden biri de Satoshi miydi? Gazeteci Evan Ratliff Le Roux biyografisi “The Mastermind” üzerine çalışmaya başladığı 2016 yılından bu yana bu sorunun cevabını arıyor. Ratliff news.Bitcoin.comdaki gibi yayınların Le Roux ve Satoshi arasındaki birçok benzerliği detaylandırmasının ardından bu soruya eğilmeyi bıraktı.

Le Roux kendi disk şifreleme yazılımını kodlayan ve toplumdan uzak yaşam süren bir bilgisayar uzmanıydı. Sahne arkasında Le Roux yasa dışı ilaç imparatorluğu işletiyor uyuşturucu silah ve altın kaçakçılığı yapıyor Somali askeri mandırasını silahlandırıyor ve birkaç iştirakçinin cinayetini yönetiyordu. Bu görünen çelişkileri birbirine bağlayan konu şüpheli fonlara el koyma ve dondurma eğilimleri nedeniyle devlete güvensizlik ve bankaların şüpheci oluşuydu. Peki bu konu Le Rouxu Satoshiya nasıl bağlıyor? Ratliffe göre bu oldukça güçlü bir olasılık.

Le Rouxun Bitcoine çok benzer bir yazılım sistemi kurduğunu belirten Evan Ratliff iki karakter arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Gazeteci Ratliff Bitcoin kaynak kodunu ve Le Roux’un E4M şifreleme yazılımını yapan Core geliştiricisi Gregory Maxwell’in yaptığı kod incelemesinden bahsetti. Sonuç etkisiz oldu fakat 10 yılda oluşturulan iki kod tabanının aynı kişi tarafında yapılmış olabileceği ihtimalini dışlamadı. Ratclif yazılımın nasıl piyasaya sürüldüğü konusunda çok sayıda paralellilk olduğunu düşündüğünü söyledi ve Satoshinin Adam Blacka gönderdiği ilk e-postanın Le Rouxun E4M dökümanında bahsettiği kaynaklara gönderdiği şeylerle benzer olduğuna atıfta bulundu.

Ratliff Hollandalı ve Avustralyalı bankalar için yazılım üzerinde çalışan Le Rouxun bankacılık sistemi üzerine derin bir bilgisi bulunduğunu söylüyor. Ratliff ayrıca bununla bağdaştırılabilecek çok sayıda ufak tefek yazının bulunduğu fakat bazılarının bu duruma uymadığını söylüyor. Ratliffin Wiredda 16 Temmuz tarihinde kaleme aldığı yazıda Le Rouxun gençlik yıllarını takıntılı biçimde katalogladığını itiraf ediyor ve bir sonraki biyografisinde “La Roux ve Satoshi arasında bir bağlantı olup olmadığını tespit edebilmek için sayısız saatimi harcadım. Söyleyebileceğim kadarıyla bir bağ yok” diyor.

2019 yılında Kleiman v. Wright davasına ait bir belgenin düzeltilmemiş dipnotuyla başlayan ve görünüşte iki karakteri birbirine bağlayan yeni kanıtlar ışığında Ratliff sahip olduğu Le Roux belgesi hazinesine yeniden göz atmaya başladı. Ratliff bir aylık araştırmanın ardından kripto para ve Satoshi efsanesi konusunda derin bilgiye sahip olan bir meslektaşını Le Rouxun Satoshi olabileceğine ihtimaline ikna edebileceğini söyledi.

Araştırma ipuçlarını bir araya getirmek için yapıldı fakat somut bir şey ortaya konulmadı. Duruşmasının ertelenmeyeceğini varsayarsak gelecek ay Le Roux birçok suçu sebebiyle ceza alacak ve muhbirlik suçlamasıyla yargılandığı için ömür boyu hapis cezası alma olasılığı da bulunuyor. Daha önce Seyşellerde darbe girişimi planlayan ve Kuzey Koreden metamfetamin ticareti yapan kişinin bir gün serbest kalma ihtimali de bulunuyor. Bu durumda La Rouxun ilk işi 2012 yılında tutuklanmadan önce sahip olduğu düşünülen birkaç yüz milyon dolarlık malvarlığının kalanını kurtarmak olacak. Ratliff haklıysa malvarlığı arasında 10 milyar dolar değerinde Bitcoin de bulunuyor olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku