Rapor yayımlandı… İşte Türkiye’nin kripto para piyasasındaki yeri

0 0

Chainalysisin yeni bir raporuna göre Orta Doğudaki kripto para birimi kullanımının çoğu Türkiyeden geliyor.

Chainalysis bu hafta 2020 kripto para birimi coğrafya raporunu yayınladı.

Rapor Türkiyenin Orta Doğudaki kripto para kullanımının büyük bir yüzdesini oluşturduğunu gösteriyor.

Orta Doğu hala dünyanın en küçük ikinci kripto para piyasası

Chainalysisin yeni bir raporuna göre Türkiye Ortadoğunun tartışmasız kripto para kralı ve ülke komşu ülkelere göre çok daha yüksek oranlarda dijital varlıkları benimsiyor.

Türkiye Chainalysisin Dünya Kripto Benimseme Endeksinde 154 ülke arasında 29. sırada yer alıyor ve firmanın bu hafta yayınlanan 2020 raporuna göre Orta Doğuda bir numara.

Chainalysis ülkenin uzun zamandır kripto para biriminin benimsenmesi için bir cennet olduğunu ve Türkiyedeki ekonomik belirsizliğin popülerliğin artmasında rol oynadığını söyledi. Raporda “Türk lirası son yıllarda aşırı derecede dalgalı hale geldi ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu” dedi.

Şu anda Türkiyede herhangi bir kripto para birimi düzenlemesi yoktur ancak ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bir çerçeve geliştirme sürecindedir.

Chainalysis Orta Doğudaki Binance Huobi ve Bitfinex borsalarındaki çoğu ticaretin Türk kullanıcılardan geldiğini gösterdi.

Rapor ayrıca mobil fintech ve ödeme platformlarının önceden mevcut benimsenmesinin bölgedeki diğer yerlerden daha yüksek olduğunu ve gelen bir düzenleyici çerçevenin muhtemelen daha fazla kripto benimsemesine yol açacağını gösterdi.

Covid-19 Türkiye ekonomisine sert bir şekilde etkilemeden önce bile ülke ekonomik sıkıntılarla mücadele ediyordu: ekonomi 2018in sonunda durgunluğa girdi. Dış borç ve işsizlik uzun zamandır yüksek.

Lira da çok zayıf. Reuterse göre bu yıl yüzde 20lik rekor bir düşüşle Lira 2020de dünyanın en zayıf üçüncü para birimi oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku