Rapor: Fransa Merkez Bankası Ripple’da (XRP) Karar Kıldı

0 226

Avustralya’da, 150 ülkede 166 bin’den fazla üyesi olan profesyonel bir finans derneği olan CPA Avustralya, kısa süre önce bir rapor yayınladı: “Merkez Bankaları Dijital Para Birimleri (CBDC): Karşılaştırmalı Analiz” başlıklı rapor, Fransa Merkez Bankasının, dijital euro için olası bir platform olarak Ripple ve XRP’yi düşündüğünü ortaya koydu.

Dünya çapında 19 ofisi bulunan firma, raporunda dünyanın COVID-19 salgını nedeniyle hızlı bir teknolojik değişim dönemine girdiğini savunuyor. Kriz, dijital ve temassız ödeme sistemlerinin benimsenmesini ve ayrıca CBDC’lerin geliştirilmesini teşvik etti. Bu nedenle rapor, “merkez bankası dijital para birimlerindeki yeniliklere genel bir bakış” sunmayı amaçlıyor.

Neden Ripple?

Rapor, Bitcoin, Ethereum, Ripple / XRP ve stablecoinlerin CBDC’lerle ilişkisini inceliyor. Bitcoin, CPA Avustralya tarafından çok dalgalı bir varlık ve değer saklama aracı olarak tanımlanırken, rapor Ethereum’u “herhangi bir devlet kontrolünün dışında” olan tamamen merkeziyetsiz blockchain tabanlı bir yazılım platformu olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, rapor ayrıca Avustralya Merkez Bankası’nın Ethereum ağında bir CBDC programı yürütmeyi düşündüğüne dair bir açıklama yaptığını da belirtiyor.

CPA Avustralya, “XRP -Ripple’ın Dijital Tokenı” başlıklı bölümde Ethereum’a alternatif bir platform olarak “Ripple”dan şöyle bahsediyor:

“Ripple”, Ethereum’a alternatif bir platformdur. XRP, herhangi bir para birimi veya kart gibi ödemeleri kolaylaştırma özelliği ile bu platformda kullanılan ana para birimidir. Ripple, işlemleri doğrulamak için kendi patentli teknolojisine sahiptir.”

”Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir model olarak birçok bankanın güvenini kazanıyor çünkü merkeziyetsiz ve izinsiz Bitcoin ve Ether’in aksine, yalnızca belirli ağ node’larının işlemleri doğrulayabildiği izinli bir ağa dayanıyor. Ripple ayrıca yeni para birimlerinin oluşturulmasına izin verir ve Ripple geliştiricileri, mevcut merkez bankası işlemlerine benzer şekilde arz zamanlamasına ve miktarına karar verebilir.”

Bu açıklama XRP topluluğu içinde ağır bir şekilde eleştirilmiş olsa da, XRP defteri de merkeziyetsiz ve izinsiz olduğu için, bu açıklamanın XRPL’ye dayalı bir “özel defter” e atıfta bulunduğu yönünde spekülasyonlar var.

Ripple’in küresel müşteri çözümleri başkanı Ross Edwards’ın yakın zamanda yaptığı bir sunumda açıkladığı gibi, herhangi bir finans kurumu, Ripple’ın önerilen bir CBDC tasarımını belirli bir ekonomik ekosistemin veya pazarın talebine veya ihtiyaçlarına göre değiştirebilir. Operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak, bir merkez bankası, merkezi veya merkeziyetsiz veri setini, fikir birliği algoritmasını, erişilebilirliği ve yetkilendirmeyi değiştirebilir.

Bununla birlikte, rapordak en çok ses getirecek açıklama Frasa Merkez Bankası ile ilgili:

”Fransa’nın merkez bankası Banque de France,  Avrupa’nın merkezi dijital para birimi için olası bir platform olarak Ripple’i (XRP) düşünüyor”

Bu, ilk olarak Şubat 2020’de ortaya çıkan söylentiyi güçlendiriyor. O sırada Ripple, CBDC’lerle ilgili Banque de France raporunda bahsedilmişti. Merkez bankası, bir CBDC’nin birimlerinin diğer blockchain’e aktarılabileceğini kaydetmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku