Raoul Pal: Hiçbir şey Bitcoin kadar kazandırmıyor

0 1

Bir dönem Goldman Sachsın Birleşik Krallık şubesinde hisse senetleri ve hisse senetleri türevleri yöneticisi olarak görevi yapan ve Global Macro Investors ve Real Vision Groupun kurucusu olan Raoul Pal Bitcoinin uzun vadede yatırım olarak denemeye değer olduğunu düşünüyor. 

Pal verdiği bir röportajda konuya ilişkin olarak “Makroyla ilgilenen kişileri bilirim hepsi bu işin içinde. Alıyorlar. Talebi alıyorlar. Yalnızca destekçi olabilirler yarı destekçi ya da kısmi destekçi olabilirler. Böyle bile olsa yüzde 1 haklılık payı dahi olsa ve olumlu yönü olduğu noktanın yüz katı olsa bunu her gün yaparlar” dedi.

Pale göre Bitcoin satın almanın olası kazanımı beraberindeki risklerin tümünden daha ağır basıyor. Pal ayrıca Bitcoinin piyasa değerinin 8 trilyon dolara ulaşabileceği ihtimalinden de söz ediyor.

Pal bu düşüncelerini “80 trilyon dolar ediyorsa elinizde yüzde 10 ihtimal vardır ve bu da 8 trilyon dolar eder. Bitcoin mevcut durumda 200 milyar dolar ediyor. İşe yarama ihtimali yüzde 1 dahi olsa size söylenen şeyin bu olasılıkların herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda komik şekilde değerinden düşük fiyatlandırma olacağıdır” sözleriyle ifade ediyor.

Bu rakamların oldukça dikkate değer olduğunu belirten Pal macroyla ilgilenen kişilerin bu sebeple Bitcoine yöneldiğine çünkü başka hiçbir şeyin bu denli para kazandırmadığını düşündüklerine dikkat çekiyor.

Pal ayrıca Twitter üzerinden kripto analizler yayınlayan PlanB hesabının Bitcoin blok ödülünün planlı olarak azalması sebebiyle arzdaki azalmaya bağlı olarak akım modeller için birkaç farklı stok hakkında yorumda bulunduğu tweetlere de değiniyor.

PlanBnin yayınladığı tabloya göre Bitcoin blok başına verilen ödül sayısının azalacağı yıl olan 2020de 100 bin doları görebilir. 2024 yılında ise Bitcoin 1 milyon dolar değere ulaşabilir. Pal de bu rakamın imkansız olmadığını düşünenlerden.

Bunun bir olasılık olduğunu söyleyen Pal baktığımız her noktada dijitalleşmeye yönelme olduğuna ve finans sisteminde de alternatiflerin oluştuğuna vurgu yapıyor.

Bitcoini ilk kez henüz 17 cent değere sahipken keşfettiğini söyleyen Pal “Bitcoini ilk ben bulanlardanım çünkü başı müşterilerin madencilik yapmaya başladığında Bitcoin henüz 17 centti. Müşterilerim koruma fonu çalıştırıyorlardı ve ofislerine elektrik de koydular ve birileri onlarla konuşmaya başladı. Onlar bu işe başlayan ilk kişilerdi. Bir makale yazdım ve 200 dolar seviyesinde uzadım” diyerek Bitcoin ile macerasının nasıl başladığını da anlatıyor.

Bitcoinin fiyatının ne olacağına dair çok sayıda tahmin bulunuyor. Son olarak Bitcoin ayısı lakaplı Joe Kernen blok başına verilecek ödülün yarı yarıya azalacağı tarih olan Mayıs 2020 itibariyle Bitcoinin fiyatının 55 bin doları görebileceğini tahmin ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku