Ransomware saldırılarında artış

0 2

Siber güvenlik firması Proofpoint tarafından yayınlanan bir araştırma son birkaç ay içinde fidye yazılımı sunmak için kullanılan e-posta tabanlı kimlik avı saldırılarında bir artış olduğunu gösteriyor.

Rapora göre fidye yazılımının ilk aşamadaki dağıtımlarının yükselişte olduğu ve çoğunlukla ABD Fransa Almanya Yunanistan ve İtalyayı hedef aldığı bildirildi.

Saldırılar COVID-19 salgını dolayısıyla evden çalışan insanların akınından faydalanıyor gibi görünüyor. Araştırma ek olarak fidye taleplerinin bu saldırılarda genellikle görülen miktarlara kıyasla çok düşük olduğunu gösteriyor.

Ortalama fidye değerlerinden daha düşük

“Mr. Robot” adlı bir fidye yazılımı uygulaması geçmişte ABD genelinde çoğunlukla insanları ve şirketleri hedef aldı. Bulgular bunun son aylarda değişerek ev kullanıcılarının saldırının ana kurbanları haline geldiğini gösteriyor. Yazılımın yeni kullanım durumunu yansıtmak için fidye tutarları Bitcoinde 100 dolar kadar düştü. Avaddon olarak bilinen bir fidye yazılımı bir haftada bir milyondan fazla mesaj dağıttı. ABD şirketlerini ve bireylerini de hedef aldığı biliniyor.

Avaddonun bilgisayar korsanları tarafından sunulan “7/24 destek”

Avaddonın arkasındaki bilgisayar korsanları genellikle Bitcoin gibi kripto para biriminde 800 dolarlık fidye ödemeleri talep ediyor. Bu özel ekip mağdurlarına fidye ödemeleri ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı konusunda tavsiyelerde bulunan bir “7/24 destek” hizmeti sunuyor.

Son günlerde siber güvenlik şirketi Symantec ABD merkezli 30 firmaya ve Fortune 500 şirketine yönelik bir fidye yazılımı saldırısını engelledi .

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku