featured

Putin den, Kamu Görevlilerine Dijital Varlıklarla İlgili Talimat Geldi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Cuma günü yayınlanan bir emre göre Rus kamu görevlileri 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren kripto para varlıklarını ve dijital varlıkları beyan etmek zorunda.

Rusyadaki milletvekilleri bu yıl kripto para birimlerine yasal statü veren bir tasarıyı onayladı ancak kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasakladı. Merkez bankası sonunda Rusyanın ödeme sistemlerini daha sağlam hale getireceğini söylediği bir dijital ruble çıkarmayı düşünüyor.

 Karar kamu görevinde bulunmak isteyenlerin kamu görevlilerinin eşleri ve çocuklarının da 30 Haziran 2021den önce sahip oldukları dijital varlıkları bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Maliye bakanlığı tarafından Rusyanın vergi kanununda değişiklik yapılması için yapılan taslak tekliflere göre bir yılda 600 bin rublenin (8.211 dolar) üzerinde dijital para birimi işlemlerinin beyan edilmemesi para cezasına neden olabilir. RBC isimli gazetenin bildirdiğine göre bu ihlal için üç yıla kadar hapis cezası da düşünülüyor.

 Merkez bankası dijital ruble fikrini ilk olarak Ekim ayında gündeme getirerek bunu bireyler ve işletmeler için ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla çıkarabileceğini söyledi. Rusya başlangıçta kara para aklamada veya terörizmi finanse etmek için kullanılabilecekleri gerekçesiyle kripto para birimlerini yasa dışı ilan etmişti.  

Putin den, Kamu Görevlilerine Dijital Varlıklarla İlgili Talimat Geldi