PoS, Ethereum’u Bitcoinden daha güvenli yapacak

0 4

Vitalik Buterin: PoS Ethereum’u Bitcoinden daha güvenli yapacak…

Proof of Stake (PoS) consensus birliği algoritması Ethereum’un (ETH) blok zincirinde uygulanacağı için kurucu Vitalik Buterin’in belirttiğine göre ağ Bitcoin’den (BTC) daha güvenli olacak.

Buterin bu görüşü 8-11 Ekim tarihlerinde Osakada gerçekleşen Ethereum geliştiricileri konferansı Devcon 5 sırasında dile getirdi. PoS’a geçişten sonra Ethereum’un daha güvenli bir ağ haline geleceğini Vitalik özellikle belirtti.

Buterin sunumuna Bitcoin hakkında konuşarak ve sözde yaratıcısı olan Satoshi Nakamotoya saygı göstererek başlıyor. Nakamoto’nun insanların ağı sürdürmelerini motive etmek üzere kripto ekonomisini yarattığını belirtiyor.

Sistemin tasarlanma şekli saldırganların blok zincirini başarılı bir şekilde tehlikeye atmak için büyük miktarda para harcaması gerektiğini sağlamış durumda. Yine de Buterin bu mimaride bir sorun olduğunu iddia ederek şunları ifade ediyor:

“Gerçekten büyük ekstra bir protokol teşviki olan veya sadece dünyanın yok olmasını izlemek isteyen saldırganlara ne dersiniz? Bir hükümet olabilir mesela bu. Ya da biraz eğlenmek isteyen hackerlar. Buradaki eleştiri bu katılımcıların ekonomik teşvikler tarafından motive edildiğini varsaydığımızı söylüyor. Ne olursa olsun bir şeyi hacklemek isteyen insanlar varsa bunların meydana gelmesi muhtemel”

Ethereum’un PoS uygulamasıyla kullanıcılar PoW sistemlerinde olduğu gibi büyük miktarda hesaplama gücü ve elektriğe yatırım yapmak yerine yeni blokları onaylamaları için Ethereum’larını akıllı sözleşmelere kilitleyecekler. 

Ethereum ne kadar fazla kazılırsa bir bloğu onaylama ihtimalleri o kadar yüksek olur. Buterin tarafından öngörülen PoS sisteminde validatörün yeni bir blok oluşturmasından sonra bu bloğun zorlanabileceği ve potansiyel olarak meşru olmayan veriler içerdiği kanıtlanabileceği bir süre bulunuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku