Popüler Ekonomist Uyardı: Bitcoin Tehlikede Olabilir!
Popüler Ekonomist Uyardı: Bitcoin Tehlikede Olabilir!

Popüler Ekonomist Uyardı: Bitcoin Tehlikede Olabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasındaki son 24 saat içerisinde yaşanan düşüşler, yatırımcıları az da olsa endişelendiriyor. Bununla beraber makroekonomik koşullar fiyat hareketini zorladığı için Bitcoin, Ocak ayının sonlarına yaklaşırken hala “önemli bir tehlike” riski taşıyor. Ekonomistler ise Bitcoin’in tehlikede olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor! İşte detaylar..

Ekonomist: “Bitcoin dip seviyeleri bizim için bir süreç olacak!”

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yılın başından bu yana yüzde 40’lık bir yükseliş ile fiyatını az da olsa toparladı. Bununla beraber kripto para piyasasında genel iyimserlik artışı yaşanırken, uzmanlar 2023’ün geri kalanının ne getireceği konusunda tartışmalarda bulunuyor.

Bu Hafta Bitcoin Ne Yapacak? İşte Tahminler!

Lider kripto para birimi Bitcoin’in Ocak ayındaki kazançlarından sonra yükselişini sürdürmesi konusunda uyarılarda bulunan ekonomist Lyn Alden, makroekonomik koşullara dikkat çekiyor. Alden, iyi günlerin kontrolsüz bir şekilde devam edeceğini varsaymanın saflık olduğunu öne sürüyor. Sebebinin Amerika Birleşik Devletleri milletvekilleri ve Federal Rezerv’de olduğunu söylüyor. Uzman isim sözlerinde, Bitcoin’in mevcut durumu hakkında “BTC tabanının bir süreç olmasını bekliyorum” kelimelerini kullanırken, şu sözlerle likiditeye dikkat çekti:

“BTC fiyatları büyük ölçüde likidite koşullarına bağlı ve likidite koşulları 2022’nin 4. çeyreğinden bu yana iyileşiyor.”

Ripple Yetkilisi Uyardı: Bu Bitcoin Borsası Dolandırıcı!

Ünlü ekonomiste göre bu toparlanma, FTX çöküşünün tüm izlerini grafikten etkili bir şekilde kaldırdı ve BTC/USD şu anda Ağustos ortasından bu yana en yüksek seviyelerini gördü. Ekonomistin sözleri ise şu şekilde:

“FTX/Alameda’nın çöküşü, 4. çeyreğin ikinci yarısında diğer birçok varlığın (hisse senetleri, altın vb.) toparlanmasına rağmen sektörü aşağı çekti ve şimdi görünüşe göre BTC biraz arayı kapatıyor ve eski konumuna geri dönüyor. “

CoinGecko verilerine göre BTC/USD, anlık olarak 22.695 dolardan işlem görüyor.

Ekonomist: “Önümüzde ciddi bir tehlike bulunuyor”

Fed şu anda Mart 2020’de başlayan birkaç yıllık kitlesel likidite enjeksiyonlarının ardından enflasyonla mücadele etmek için ekonomiden likiditeyi kesen niceliksel sıkılaştırma (QT) yürütüyor. ABD iç siyaseti sayesinde bunlar hafifletiliyor, ancak daha sonra statüko, Bitcoin’in 2022 ayı piyasası yılı boyunca görülen türden kısıtlayıcı ruh haline geri dönebilir. Bir diğer yandan ünlü ekonomist Alden, 2023’ün ikinci yarısına işaret ederek önemli bir tehlike var” sözleriyle dikkat çekti:

“Likidite koşulları şu anda kısmen iyi çünkü ABD Hazinesi borç tavanını aşmamak için nakit dengesini aşağı çekiyor ve bu da likiditeyi finansal sisteme itiyor. Hazine, Federal Rezerv’in yaptığı QT’nin bir kısmını dengeliyor. Borç tavanı sorunu çözüldüğünde, Hazine nakit hesabını yeniden dolduracak ve bu da likiditeyi sistemden çekecektir. Bu noktada, hem Hazine hem de Fed sistemden likidite çekecek ve bu, BTC de dahil olmak üzere genel olarak riskli varlıklar için savunmasız bir zaman yaratacaktır.”

Ünlü Analistten Bitcoin Yorumu! Hedef 25 Bin Dolar!

Bir diğer yandan BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes, aynı şekilde Fed politikası sayesinde yıl için çok daha karamsar bir tahmine sahip. Bununla birlikte, uzun vadede Alden, Bitcoin’in son zamanlardaki düşük seviyelerinden sonsuza kadar kurtulacağından emin gözüküyor:

“Bunun 3-5 yıllık bir bakış açısıyla BTC için derin bir değer biriktirme bölgesi olduğunu düşünüyorum, ancak yatırımcılar bu yılın ikinci yarısında likidite risklerinin farkında olmalı”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Popüler Ekonomist Uyardı: Bitcoin Tehlikede Olabilir!