Popüler Bitcoin cüzdanını denetledi… Sonuç iyi değil…

0 0

Avrupa Birliği güvenlik ajansı Europol bir Bitcoin gizlilik aracı olan Wasabi Walletı incelemeye aldı.

CoinDesk’in bildirdiğine göre teşkilatın Avrupa Sibersuçlar Merkezi’nden (EC3) alınan raporlar gizlilik aracının suçları araştırmak için Bitcoin blok zincirini kullanma üzerindeki etkisini analiz etti.

EC3 blockchain analiz şirketi Chainalysisin Wasabi aracılığıyla suç amacıyla ne kadar paranın filtrelendiğini tahmin ederek güvenlik kontrollerinde “varlıklar” olduğunu belirtti.

Wasabiye 3 hafta içinde Bitcoinde 50 milyon dolar

Nisan ayında ajans memurlarına gönderilen raporun ilk bölümünde “Chainalysise göre son 3 haftada yaklaşık 50 milyon dolarlık BTC Wasabiye transfer edildi. Bu oranın yüzde 30u dark web pazarlarından geldi. Dark web işlemlerinin toplam piyasa işlemlerinin yüzde 1ini oluşturduğu düşünüldüğünde bu gerçekten ciddi bir rakam” açıklaması yapıldı..

Europol tarafından yapılan bu gözlemler Bitcoin mahremiyetinin savunucuları ile hükümetler arasındaki uzun süreli gerilimi ortaya koyuyor. Blockchainin şeffaf olması ve hesaplar arasındaki işlemlerin takip edilebilmesi suçluları yakalamakta yardımcı oluyor. Ancak gizlilik savunucuları Bitcoin işlemlerinin daha az izlenebilir olmasını istiyor. Bu şekilde daha fazla insanın BTCyi bir ödeme aracı olarak göreceği düşünülüyor.

EC3 bu dijital çağda mali suçlarla mücadele ediyor. Rapor aslında Wasabinin genel olarak ne olduğunu açıklıyor ve “Bitcoinin şeffaflığının üstesinden gelmeye çalışan ve işlemleri karıştırarak izlemeyi zorlaştıran bir cüzdan” olarak adlandırılıyor. Raporun mayıs ayında ortaya çıkan ikinci bölümü bir ajans çalışanının blok zincirinde Wasabi işlemlerini nasıl bulacağını ve cüzdanın nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Europol raporda sızan Telegram kanallarını doğruladı

Öte yandan rapor bazı Telegram kanallarına sızdı ve kurum bunu ve raporun doğruluğunu kabul etti. Europol basın departmanı tarafından yapılan açıklamada raporun yalnızca Europol resmi çalışanları için yayınlandığı ve aynı zamanda operasyonel bilgi içermediği belirtildi.

Europolun şaşkın işlemleri tekrar “düzeltme” olasılığı olup olmadığı sorusuna “Hayır” verildi.

Wasabi cüzdan uygulamasının arkasındaki şirket olan ZkSnacks konuyla ilgili soruları yanıtlamadı. Geçen yıl Kanadalı şirket Cypherpunk Holdings tarafından altı haneli hisse senedi yatırımı alan ZkSnacks 75 milyon dolar değerinde.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku