MoneyWeek Analisti: Altın Birkaç Ay Sürecek Bir Ayı Piyasasına Girdi!

39

Cuma ve Pazartesi günkü satışların ardından yatay işlem gördüğü için bugün altın yüzde0,5 daha yüksek. Altın vadeli işlem sözleşmesi, son düşüşlerin ardından dalgalandığı için Salı günü yüzde 0.30 yükseldi. Altın, 1.700 dolar fiyat seviyesinin üzerine sıçramadan önce Haziran sonundaki yerel düşük seviye olan 1.675.90 dolar’a hızla düşerek Pazartesi günü kısa vadeli düşüş trendini hızlandırdı. Bu sabah, günlük grafikte gördüğümüz gibi piyasa dünkü kapanış fiyatının üzerinde işlem görüyor. MoneyWeek analistlerinden Dominic Frisby, altının uzun vadede toparlanamayacağını vurguluyor.

Altın’da teknik resim iyi görünmüyor

Altın hafta sonuna girerken zaten zayıftı. Satış aslında Çarşamba günü ons başına 1.835 dolar civarında başladı, ancak paniklenecek bir etki yaratmadı. Cuma gününe kadar fiyat hala 1800 doların üzerindeydi.  Ardından Cuma günü ABD istihdam verileri beklenenden daha güçlü geldi. ABD Çalışma Bakanlığı, Temmuz ayında 943 bin iş yaratıldığını söyledi. Bu, 870 bin’lik konsensüs beklentilerini aştı. Bu arada, ücretler beklenenden fazla arttı ve işsizlik oranı Haziran’daki  yüzde 5,9’dan yüzde 5,4’e düştü. Sonuç olarak ABD endeksleri yükseldi, bazı durumlarda yeni zirvelere çıktı ve altın satmaya başladı. 40 dolar kaybetti, sert bir düşütü ama “o kadar” olağandışı değil.


Ardından, Pazar gecesi saat 11 civarında büyük bir patlama geldi. Birkaç dakika içinde altın neredeyse 100 dolar düştü. Gerçek rakamları istiyorsanız, bu hareketin yüzde 90’ı sadece 15 dakika içinde 1.764 dolardan 1.677 dolara çıktı. Hızlı bir çöküş yaşandı. Artı tarafta, 1,675 dolar’lık Mart dip seviyeleri tuttu ve bu seviyenin üzerinde olduğumuz sürece, en azından uzun vadede fiyat artışı için umut var. Ancak teknik resim iyi görünmüyor. Hemen hemen her teknik hareket ortalama aşağı doğru eğimli. Altın için uzun bir ayı piyasasının başlangıcı olabilir.

Altın için 1675 dolar seviyesi kritik önem taşıyor

İtibari para, enflasyon, borç, baskılanmış faiz oranları, para basımı, sürdürülemez harcamalar, yanıltıcı devlet istatistikleri hakkında sevdiğiniz tüm argümanlar aslında altın fiyatı için olumlu gelişmeler. Bütün bu faktörler, katalizör görevi görmesi gerek.. Hepsine katılıyorum. Altın fiyatı “yükseliyor” olmalı. Ama öyle değil. Aşağı yöne gidiyor. Analist Frisby şunları söyledi:

Acımasız gerçek şudur: Geçen yıl boyunca altın ve gümüş, dünyadaki hemen hemen her varlık tarafından gölgede bırakıldı. Bir yıl önce değerli metal 2 bin doların üzerindeyi. Gümüş 30 doları test ediyordu. Bugün altın 1.700 dolar. Gümüş 23 dolar. Bana devam eden tüm baskılarla fiyatı düşen başka bir varlık bulun – çok fazla yok

Ünlü Ekonomistten Çarpıcı Altın Yorumu: Uzun Vadede En İyi Yatırım Seçeneği mi?
 

Bu, 2013 yılı olmayabilir. Altın madencileri ve kaldıraçlı spekülatörler arasında o zamanlar olduğu kadar fazla aşırılık yok. Bu ayı piyasasının o kadar kötü olacağını düşünmüyorum. Ancak altının üstesinden gelmek için zorlu birkaç ayı var  ve 1,675 doların üzerinde tutması gerekiyor. Değerli metal bu seviyeyi tutabilirse, ufukta yine 2 bin dolar seviyesini görüyorum.  Eğer yapamazsa, korkarım 1.475 – 1.520 dolar bölgesine geri döneceğiz. Kısa vadede toparlanacağımızı beklemiyorum. Fleet Street Letter analisti Charlie Morris, “Altının şu anda sahip olduğu temel sorun, ekonomik toparlanmanın çok iyi gidiyor olması” diyor. O haklı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Moneyweek.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku