Popüler Altcoin Myanmar’da Resmi Para Birimi Olarak Tanındı!

997

Myanmar, seçilmiş hükümetinin Şubat ayında bir darbe sonucu devrilmesinden sonra kriz patlak verdi. Yaşanan iç karışıklıklar ve Covid-19 salgını sonucu ülke ekonomisi resmen yıkıldı. Dolayısıyla yaşanan tüm bu sıkıntıların sonucunda gözler genel olarak kripto ve özellikle en popüler altcoin Tether’e çevrildi.

Myanmar’ın yeni resmi para birimi altcoin Tether mi?

Şubat ayında Myanmar’da gerçekleşen darbe sonucu ülke nüfusunun çoğunluğu ordudan nefret ediyordu ve iki hükümet şuan beraber götürmekte. Myanmar’da hangi partinin hükümet olarak kabul edildiği henüz netleşmemekle beraber bu belirsizlik nedeniyle, maddi ve yasal konular oldukça zor durumlardan geçiyor.

Ordu tarafından internet ve hükümet bankaları sıkı bir şekilde kontrol ediliyor , bu nedenle hükümet, halkı mevcut resmi para birimleri olan Myanmar para birimini kullanmaları yerine altcoin Tether (USDT) kullanmalarına teşvik etmek için bir duyuru yaptı. Myanmar’da sürgündeki hükümet tarafından yapılan ve popüler stablecoin olan Tether’i (USDT) kullanmaya teşvik eden resmi duyuru ise şu şekilde:

Tether (USDT) resmi olarak ülke içinde kullanım için tanınmaktadır.

1.Mevcut ticaret ve finansal hizmetleri iyileştirmek ve hızlandırmak için, aşağıdaki dijital para birimi, istikrarlı bir madeni para, artık ülke içinde kullanım için resmi olarak kabul edildi.(Tether USDT)

2.Böylece Myanmar merkez bankası tarafından yayınlanan (Eylül 2020) talimat notu geçersiz ilan edilecek. Askeri rejim merkez bankasını kontrol ediyor.

 Neden Tether (USDT)?

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere, ABD dolarıyla denk olması amaçlanarak üretilen dijital para birimi Tether (USDT)’in arkasındaki düşünce, dijital dolar veya sabit değerli kripto paralar (stablecoin) gibi kullanılabilecek sarsılmayan bir kripto para birimi oluşturmaktı. Başlarda Bitcoin ağındaki Omni Layer protokolünü kullanan Tether şu an Ethereum üzerinde ERC20 protokolünü kullanmakta. Tether, Bitcoin, Ethereum, EOS ve Tron blockchain ağlarında piyasaya sürülmekte ve altcoin Tether, yıllar boyunca birçok FUD’nin merkezinde yer aldı.

Bununla birlikte, Myanmar Kyat’ın nasıl olduğu göz önüne alındığında, birçoğu stablecoin’i kullanma fikrine açık. Ordu ülke üzerinde hüküm sürmeye devam ederken Kyat her geçen gün değer kaybediyor. Aslında, yalnızca son dört haftada Myanmar’ın itibari para birimi değerinin %60’ını kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku