Anthony Pompliano: Kripto Para Yatırımcıları Çin’e Teşekkür Etmeli!

113

Hiç vakit kaybetmeden, kripto para boğaları, Çin hükumeti tarafından geçen hafta kripto para ticaretinin yasaklanmasını, gelişmekte olan sektör için bir nimet olarak görüyor. Bu hafta Yahoo Finance’in Crypto Investing Summit’te konuşan yatırımcı ve podcast yayıncısı Anthony Pompliano, varlık sınıfının uzun zamandır yatırımcılarının duygularını tekrarladı.

Pompliano: kripto piyasası baskısı ABD ekonomisini olumlu etkileyecek

Çin hükumeti geçtiğimiz haftadan önce kripto para piyasası ile Çin vatandaşları için mali suç oluşturan kripto para piyasası işlemleri ya da herhangi bir kripto hizmeti sunanlar için yasaklama faaliyetinde bulundu. Duyurudan bu yana, raporlar, ülkenin kripto madenciliği şirketlerinin Mayıs ayındakine benzer bir çıkışın, kripto şirketleri için yasaları ihlal ederek devam ettiğini gösteriyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından ikisi olan Binance ve Huobi, hafta sonu Çin merkezli yeni müşteriler için kayıtlarını durdurdu. Ancak Pompliano, baskıyı yalnızca kripto sektörü için değil, ABD ekonomisi için de olumlu bir gelişme olarak görüyor. Pompliano, Yahoo Finance’e verdiği demeçte konuya ilişkin olarak şöyle dedi:

Bu, internete benzeyen, bugün sahip olduğumuz en ileri Amerikan teknolojisidir. Çin burada büyük bir jeopolitik hata yapıyor. Şimdi iş ABD’ye kalmış… Biri bu teknolojiden faydalanacaksa, biz olduğumuzdan emin olsak iyi olur.

Haberlerde 45.000 dolardan 41.000 doların hemen altına düştükten sonra, şimdi 42.000 doların üzerinde seyreden Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri toparlanma belirtileri gösteriyor. Bitcoin (BTC-USD), Ethereum (ETH-USD), Binance’in borsa parası BNB ve Solana (SOL1-USD) son 24 saat içinde gelişme gösterirken Cardano (ADA-USD) ve Ripple kırmızıda kalıyor. Elbette, tüm bu varlıklar haftanın başında satıldı. Kripto sektörünün Çinli müşterileri kaybetmenin bir miktar fiyat yansıması görmeyeceğini varsaymak yanlıştır.

Doğu Asya’da kripto para ticareti düşüşte

Bununla birlikte, bu endişeler ışığında, Blockchain analiz firması Chainalysis’ten alınan coğrafi veriler, Çin’in hakim olduğu bir bölge olan Doğu Asya’nın dünyanın diğer bölgelerine göre zaten kripto para ticaretinin büyümesinde düşüş gösteriyor. Geçen yıl boyunca, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bir kısmındaki küresel kripto işlem hacmi, bir önceki yıl kripto hacminin çoğunu oluşturan bir bölge olan Doğu Asya’yı geride bıraktı. Ocak 2020 ile Temmuz 2021 arasında, Doğu Asya’nın dünya çapındaki işlem hacmindeki payı %31’den %14’e düştü. Bu bölgenin ham hacmi hala artmasına rağmen, dünyanın diğer bölgelerine göre bir önceki yıla göre çok daha düşük bir oranda gerçekleşti.

Çin’in önceki düzenleyici yasaklarına rağmen, birçok yatırımcı ülkenin kriptoyu kendi avantajları için nasıl kullanabileceği konusunda endişeliydi. Örneğin, Çin daha önce kripto para madenciliği endüstrisi için hem operasyonlara hem de üretime o kadar hakimdi ki, bazıları ülkenin bir gün Bitcoin ağının çoğunluk kontrolünü ele geçirebileceğinden endişeleniyordu. Bu yılın Nisan ayında, milyarder PayPal kurucu ortağı Peter Thiel, hükumetin küresel para politikasını manipüle etmek için Bitcoin’i nasıl kullanabileceği konusundaki endişelerini şöyle dile getirdi:

Bu noktada Bitcoin’in kısmen ABD’ye karşı bir Çin mali silahı olarak düşünülmesi gerekip gerekmediğini merak ediyorum.

Thiel’in görüşünü paylaşabilecek yatırımcılar için, Çin merkezli kripto para madenciliğini hedef alan benzer bir baskının ardından gelen bu son hamle, iyi bir şey olarak yorumlanabilir. Kısa vadede fiyat oynaklığına rağmen, Çin’de kriptonun açıkça suç sayılması, en azından kripto para savunucuları için bu korkuları dindirebilir. Şimdi, ülkenin dijital yuanına, bir merkez bankası kripto para birimine (CBDC) yer açmak için kriptoyu dizginleyerek, ülke para politikasını dijital yuan aracılığıyla zorlamaya hazır görünüyor. Pompliano gibi kripto para yatırımcıları, bu çabanın Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin değerini artırabileceğine inanıyor. Pompliano, Çin’in kripto madenciliği sektörünün, sektöre nasıl hakim olduğuna atıfta bulunarak şöyle konuştu:

Bu eylem için Çin’e teşekkür etmeliyiz. ABD şimdi hızlanıp Çin’in bulunduğu yere yetişebilir.

Bununla birlikte, Pompliano’nun yükseliş görüşü, kripto birimlerinin ABD düzenleyicileri tarafından nasıl karşılanacağı konusunda büyük bir iyimserlik taşıyor. Varlık sınıfının doğrudan kriminalize edilmesinden söz edilmese de, ABD Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ve Kongre, varlık sınıfının bölümlerini daha ağır bir şekilde düzenleme arzusunun sinyallerini verdi. Birçok ABD yetkilisi, kripto savunucusu ve savunucusu olmayanlar, finans sektörünün en hızlı hareket eden kesimi için verimsiz çalışan çok daha eski yasalara dayanarak düzenlemenin şeffaf olmadığı konusunda hemfikir.

28 Eylül’de Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ABD’li yatırımcılara dijital varlıklarda marjlı emtia işlemlerini yasa dışı olarak sunduğu için kripto para borsası Kraken’e 1,25 milyon dolar para cezası verdi. Borsa, para cezasını düzenleyicilere ödedi ve borsanın mevcut haliyle kayıt yasasına uyup uymayacağına dair bir soru olabileceğini belirten bir Coindesk raporuna rağmen düzenleyicilerle çalışmaya istekli olduğunu ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finance.yahoo.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku