Piyasa Karıştı: ABD Bu Bitcoin Borsasına El Koydu!

656

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Rus Bitcoin borsası Bitzlato’nun sitesini kapattığını açıkladı. Bununla beraber Çarşamba günü Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD Adalet Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı Bitzlato Ltd.’yi kara para aklamakla suçladığını ve kurucusunun Miami’de tutuklandığını söyledi. İşte detaylar…

ABD Adalet Bakanlığı bu Bitcoin borsasına el koydu!

Yetkililer tarafından Çarşamba günü Washington’da düzenlenen basın toplantısında, Bitcoin borsası Bitzlato’nun kara para aklamakla suçlandığı ve kurucusunun Miami’de tutuklandığı açıklandı. Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco basın toplantısında, Hong Kong merkezli bir platform olan Bitzlato’nun fiilen kapatıldığını ve kurucusu Anatoly Legkodymov’un ABD’de gözaltına alındığını söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu, Fransız yetkililer ve ABD Hazine Bakanlığı’nın da dahil olduğu koordineli yaptırım eylemlerini, “bu suç ekosisteminin yoğun bir köşesini” bozduklarını söyleyerek özetledi. Hazine’nin Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), şirketi resmi olarak ” birincil kara para aklama endişesi ” olarak etiketledi ve bu, genellikle bir işletmenin küresel finansal sistemden bağlantısını kestiği için hükümetin suçla mücadele konusunda en ciddi yaptırımlar arasında yer alıyor. Yapılan açıklamalarda Adalet Bakanlığı, Bitzlato’nun “dark net kaynaklı suç gelirlerini aklamakla meşhur olduğunu” bildirdi. Yürütülen operasyon “uluslararası iş birliğiyle” gerçekleştirildi. Bununla beraber kripto para topluluğunun büyük bir çoğunluğu, Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uygulayacağı kripto para şirketinin açıklanmasını merakla bekliyordu. Bekleyişin sona ermesiyle beraber lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarında düşüş yaşandı. Fakat hemen ardından kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere BTC 21 bin dolar seviyesinin üstüne geri yükseldi.

“Kara para aklamada kilit rol oynuyorlar!”

ABD Adalet Bakanlığının paylaştığı verilere göre az bilinen bu Bitcoin borsası, son birkaç yıl içerisinde doğrudan ve dolaylı transferler ile 700 milyon dolar seviyelerini aşan eşler arası hizmetler ve yasadışı mal satın alımı yapan suçluların cüzdanlarına sahip. FinCEN, şirketin Rus hükümetiyle bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere Rusya’da fidye yazılımı aktörleri için yasa dışı işlemleri gerçekleştirmede kilit bir rol oynadığını aktardı. Monaco, Bitzlato’ya yönelik baskının bugüne kadar bir kripto suç ağına karşı ABD’nin en önemli eylemi olduğunu söyledi.

ABD, Bu 2 Kripto Para Projesine Dava Açtı!

Büyük sunucularına el konulan şirket, geçen yıl ABD makamlarının hedef aldığı bir darknet pazarı olan Rusya merkezli Hydra Market ile de rutin işlemlere bağlandı . Monaco, “Hydra-Bitzlato kripto suç ekseninin” artık kapatıldığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coindesk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku