ABD Yeni Kripto Para Yasa Tasarısını Açıkladı: İçerik Korkuttu!

ABD Yeni Kripto Para Yasa Tasarısını Açıkladı: İçerik Korkuttu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD senatörleri yeni kripto yasa tasarısını açıkladı. Uzmanlar bunu, kripto para kullanıcılarına yönelik saldırı olarak adlandırıyor.

Senatörler yeni kripto para tasarısını açıkladı

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere FTX’in çöküşüyle ülkeler, kripto para birimlerine yasa tasarısıyla ilgileniyor. İki ABD senatörü, kripto para biriminin düzenlenmesi için iki partili bir yasa tasarısı sundu. Bununla birlikte kripto savunucularına göre “Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası” başlıklı yasa, “kripto para birimi kullanıcılarının ve geliştiricilerinin kişisel özgürlüğüne ve mahremiyetine şimdiye kadar gördüğümüz en doğrudan saldırı”. Ayrıca ‘2022 Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’ başlıklı yasa tasarısı, endüstrideki kara para aklamayı önlemeyi amaçlıyor. Senatör Warren Çarşamba günü şu açıklamaları yaptı:

“Bazı boşlukları kapatarak ve bazı sağduyu kurallarını uygulayarak, haydut ulusların, oligarkların ve uyuşturucu baronlarının milyarları aklamak, yaptırımlardan kaçmak ve terörizmi finanse etmek için kripto para kullanma yöntemlerini çökertebiliriz. Bunun için iki partili bir faturam var.”

Kripto Para

Kripto politikası düşünce kuruluşu Coin Center, Senatör Warren’ın mevzuatının “yazılım geliştirme veya ağdaki işlemleri doğrulama yoluyla kamu blok zinciri altyapısının korunmasına yardımcı olan herkesi bir finans kurumu (FI) olarak kaydolmaya zorlayacağını” açıkladı. Coin Center ayrıca, mevzuatın her FI’nın Tornado Cash gibi gizlilik araçlarını veya zcash ve monero gibi gizlilik paralarını içeren işlemleri “bu işlemlerle ilgili herhangi bir suç kanıtına bakılmaksızın” yapmasını yasaklayacağını belirtti. Kripto savunuculuk grubu şunları ekledi:

“FI’lar olarak, yazılımlarını kullanan veya internete bağlı bilgisayarları üzerinden işlem gönderen her kişinin kişisel bilgilerini tespit etmek ve kaydetmekle yükümlü olacaklardır.”

Senatör Warren yeni kripto yasa tasarısını eleştirdi

Twitter’daki birçok kişi, Senatör Warren’ı yeni kripto faturası konusunda eleştirdi. Ayrıca Bitcoin yanlısı Senatör Cynthia Lummis attığı tweet’te: ‘Açık kaynak geliştiricilerin AML/KYC’yi düğüm yazılım ve donanım cüzdanlarına oluşturmasını mı istiyorsunuz? O köpek avlanmayacak.” dedi. J.W. Verret, Warren’ın tweet’ine şu yanıtı verdi: “Bu yasa tasarısı, suçluların işlemleri takip etmesini kolaylaştırıyor. Donörleri gözetleyerek medeni hakları durdurma çabalarından çok daha kötü. Kaçak kullanımın boyutuna ilişkin beyanlarınız Hazine’nin tanıklığına aykırıdır. Ayrıca buraya itmeniz temelde yanıltıcı.” dedi.

Kripto Para

Coin Center’ın iletişim direktörü Neeraj Agrawal, “Yeni Warren faturası bir felaket. Bir sonraki FTX’i engellemek için hiçbir şey yapmaz.” Ayrıca Warren’ın kripto faturası hakkında yorum yapan Coin Center’ın yönetici direktörü Jerry Brito, şunları söyledi:

“Sens. Warren ve Marshall tarafından bugün tanıtılan iki partili Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası, kripto para birimi kullanıcılarının ve geliştiricilerinin kişisel özgürlüğüne ve mahremiyetine şimdiye kadar gördüğümüz en doğrudan saldırıdır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

ABD Yeni Kripto Para Yasa Tasarısını Açıkladı: İçerik Korkuttu!