Peter Schiff, Bitcoin (BTC)’de Yaşanan Düşüşün Asıl Sebebini Açıkladı

3.424

Ünlü Bitcoin ve kripto eleştirmeni Peter Schiff, Twitter abonelerine bu yıl yaşanan kripto para piyasasındaki en büyük düzeltmelerden birinin arkasındaki nedeni açıkladı.

Peter Schiff, ABD Merkez Bankası’nın hamlelerine dikkat çekti

Schiff’e göre, Bitcoin’e gelen sert düzeltme doğrudan Fed’in kripto para birimleri ve bazı hisse senetleri gibi riskli varlıklara yönelik eylemine bağlıydı. Daha önce Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alımını azaltma planının piyasanın beklediğinden daha erken gerçekleşebileceğini ima etmişti. Peter Schiff‘in bu konuda yorumu ise şu şekilde:

Hisse senetleri ve Bitcoin gibi riskli varlıklar, Powell’ın Fed’in tahvil alımının azaltımını birkaç ay erken tamamlayabileceğini ve ilk 1/4 puanlık faiz artırımının da biraz daha erken gelebileceğini ima ettiği için düşüyor. Fed, enflasyonla mücadele konusunda gerçekten ciddi olsaydı ne olacağını bir hayal edin!

Schiff: Bitcoin ve diğer kripto paralar, enflasyon koruması olarak görülmemeli!

Powell, niceliksel genişlemeye yönelik para politikasının sona ermesine ek olarak, değişen enflasyonun ülkenin ekonomik güvenliği, istikrarı için gerçek bir tehdit haline geldiğini belirtti.  Bu nedenle faiz oranının beklenenden daha erken artırılabileceğine işaret etti. Powell’a göre Fed’in şu anda aldığı tüm önlemler, ekonomik buhran döneminde daha önce gözlemlenen yüksek seviyeleri vuran enflasyonu kontrol etmek için tasarlandı.

Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi yüksek riskli varlıkların, fonlarını artan enflasyondan korumak isteyenler için bir değer deposu olarak kabul edildiği iddia ediliyor. Ancak Schiff, kripto para birimlerinin yaygın olarak bilinen bir eleştirmeni olmakla beraber bunların bir enflasyon koruması olarak görülmemeleri gerektiğine inanıyor.

Yaşanan fiyat düzeltmesi sonrası, Bitcoin 42 bin dolar seviyelerine düşerken altcoin’ler de onunla birlikte çift haneli düşüşler görüyor. Bitcoin, birkaç saat içinde 16.000 dolar kaybederek iki ayın en düşük seviyesi olan 42.000 dolara indi ve en kötü çöküşlerinden birini yaşadı. Çoğu altcoin, çift haneli fiyat kayıplarıyla  kırmızı renkte. Son 24 saatte 350 milyar dolardan fazla para kaybederek sert bir düşüş yaşayan kripto para piyasasında Bitcoin (BTC)’in değeri son 24 saatte yüzde 11.8 kaybetti. Daha önce Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi, son fiyat düzeltmelerinden sonra son 7 gündür düşüş yaşayan Bitcoin’in anlık fiyat durumu ise 48.357 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak utoday
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku