Usta Analist Peter Brandt’tan Kaygılandıran Bitcoin (BTC) Yorumu!

14

Deneyimli tüccar Peter Brandt, Mayıs ayındaki %50 düşüşün ardından Bitcoin (BTC)’in daha da düşebileceğini tahmin ediyor. Kıdemli bir finansal analist ve tüccar olan Peter Brandt, Bitcoin’in yakın vadede yükseliş eğilime sahip olup olmadığını sorguluyor. Bitcoin (BTC), Mayıs 2021’de 65 bin dolardan, 30 bin dolara düştükten sonra fiyatı güçlü bir toparlanma kaydettikten sonra bile daha fazla düşme ihtimaliyle karşı karşıya.

Peter Brandt, Bitcoin fiyatı tarihçilerine meydan okudu

Bu nedenle, uluslararası ticaret firması Factor LLC’nin CEO’su Peter Brandt’ın, özellikle %50’den fazla bir fiyat çöküşünden sonra Bitcoin pazarında devam eden destekleyici rallinin uzun ömürlü olmasını iddia etmese bile yaptığı sorgulama son açıklamalarına yansıyor. Tecrübeli emtia tüccarı, son on yılda Bitcoin’in %50’den fazla düştükten yedi ay sonra yeni bir rekor kırdığı bir örneği belirlemek için “BTC fiyat tarihçilerine” meydan okudu. Ayrıca, Bitcoin fiyatındaki %50’lik bir düşüşün ardından en az %70’lik bir düzeltmenin yaşanmadığı bir durumun varsa bulunulmasını istedi. Peter Brandt, Bitcoin fiyatı tarihçilerine Twitter’dan meydan okuyarak şunları bulmalarını istedi:

Son 10 yılda (Mayıs 2011’den beri) lütfen tek bir örnek belirleyin:

1.%50 artı düzeltme ve en az %70 düzeltmeye yol açmadığı

2.%50 + düzeltme ve 7 ay içinde yeni bir ATH yaptığı

Twitterati’den biri iki örnekle yanıt verdi. Bitcoin (BTC)’in fiyatının, Haziran ayındaki uzun vadeli döngüsel zirvesi olan 13,880 dolardan Mart ayında 3,850 dolara düştükten sekiz ay sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin doların üzerine çıktığı Mart 2020 toparlanması. Kripto para biriminin bir gecede %80’lik bir çöküşte 45 dolara yakın bir düşüş yaşamasının ardından sekiz ay sonra %2,450’den fazla arttığını gören 2013 boğa koşusu.

Brand endişeyle “ikisine de hayır” dedi çünkü Bitcoin fiyatlarının her iki durumda da rekor seviyelerini geri kazanması bir ay daha sürdü. Bununla birlikte, emektarın soruları, seçici zaman çerçevesi ve ilk etapta kripto piyasası yargısı hakkında neyi kanıtlamaya çalıştığının yeterince anlaşılamaması nedeniyle şifreli kaldı.

Woo, Bitcoin (BTC)’in sınırlı arzı yüksek enflasyona karşı bir savunma mekanizması

On-chain analist Willy Woo, Brandt’ın kripto para biriminin %50 artı fiyat düzeltme olayına tarihsel tepkilerine dayanarak Bitcoin piyasalarında daha fazla fiyat çöküşü tahmin etmeye çalıştığını düşünüyor. Woo, Brandt’ın fraktal odaklı aşağı yönlü piyasa görünümüne atıfta bulunarak soğuk su dökmeye çalıştı. Konuya ilişkin olarak Woo şöyle yanıt verdi:

Uzun geri kazanımlara sahip bu ölçeğin tüm düşüşleri, fiyatın temel değerlemenin üzerine çıktığı bir başlangıç noktasından geliyordu.

Bu kurulum, temellerin aşağıda olduğu fiyatta farklıdır. Bir rehber olarak, COVID dökümü temellerin altına düştü ve bu nedenle hızla toparlandı.

Woo, “temel bilgiler” terimiyle ne demek istediğini açıklamadı. Twitter’daki aktif takipçileri, analistin altın ve nakit odaklı portföylerin anti-enflasyonist holdinglerde yer bulmasının neden olduğu “ağ etkisi”nden bahsettiğini açıklamakla görevlendirildi. Bitcoin, Mart 2020’deki dip seviyesinden 65 bin dolar civarında yeni bir rekor seviyeye yükseldi, çünkü yatırımcılar sınırlı arzı yüksek enflasyona karşı bir savunma olarak gördüler.

Geriye dönüp bakıldığında, faiz oranlarının baskılanması, 120 milyar dolarlık tahvil alım programı ve ABD hükümetinin, ABD ekonomisi üzerindeki COVID-19 pandemisinin etkisini engellemeyi amaçlayan trilyonlarca dolar değerindeki teşvik paketleri, yatırımcıları kaldıraçlı finansal varlıklara yöneltti. Bitcoin ve hisse senetleri gibi finansal varlıklar.

12 Mayıs tarihinde, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan, ülkenin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nin, %4,2 arttığını, 2008 yılından bu yana en hızlı tırmanışını yaptığını açıkladı. Yüksek tüketici fiyatları özellikle bireyler ve organizasyonlar arasında, tasarruf sahiplerini ABD dolarının değerini düşürmeye zorlayarak uzun vadede enflasyona karşı korunma eğilimi oluşturması nedeniyle Bitcoin (BTC)’nin cazibesini artırdığı görülüyor.

Pompliano, fiat para birimi devalüasyonundan kaçınmak için harika

Pomp Investments’ın yatırımcısı Anthony Pompliano, Ocak 2021’de Bitcoin gibi bir kripto parada boğa yükselişine geçmesinin bir numaralı sebebinin bu olduğunu söyledi ve Pompliano şunları ekledi:

Dünyadaki zenginliğin en büyük koruyucusudur. Kısa vadede aşırı oynaklık var, ancak uzun vadede Bitcoin parlıyor. Satın alma gücünü korumak ve fiat para birimi devalüasyonunun tehlikelerinden kaçınmak için harika bir iş çıkarıyor.

Bu arada, bazı analistler, Brandt’ın ima ettiği gibi, Bitcoin’in düşmeye devam etmesini bekliyor. Bunlardan biri, Bitcoin (BTC)’i pozitif fiyat katalizörleri olmadan yükselemeyecek bir “duygusal varlık” olarak nitelendiren Morgan Stanley analisti Richard Durant, Bitcoin ile ilgili olarak kısaca şunu belirtti:

Bu aşamada ne olabileceği belirsiz

BiotechValley Insights’taki analistler, Bitcoin’in enflasyon korkularına karşı yükselişinin amiral gemisi kripto para birimini bir hedge yapmadığını yazdı. ABD çalışma bürosunun %4,2’lik bir TÜFE oranı açıklamasından bir hafta sonra ortaya çıkan 19 Mayıs fiyat çöküşüne atıfta bulunarak analistler şu bilgileri ifade ettiler:

Bitcoin, altın veya tahvil gibi güvenli liman varlıklarından çok TSLA gibi yüksek riskli ivme ile büyüyen hisse senetleri ile daha fazla ilişkilidir.

Bu arada, 2018 Bitcoin fiyat çöküşünü doğru bir şekilde tahmin eden Brandt, teknik olarak bir sonraki piyasa görünümüne daha fazla odaklanmış görünüyor. Mart 2021’de, BTC/USD döviz kurunun bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde 200 bin dolara ulaşmasını bekliyordu. Bu arada, tıpkı Bitcoin fiyatları Eylül 2020’de 12 bin doların üzerinde bir kırılma hareketine yaklaşırken, parasını kripto para birimleri yerine hisse senetlerinde tutması gerektiğine karar veren de Brandt oldu. Kripto para birimi yılı 29 bin dolar civarında kapattı. Mart 2020’de Brandt, BTC’nin 1.000 dolara düşmesini bekliyordu. Ancak kripto para birimi, destek olarak 3.800 doların üzerindeki seviyeleri test ettikten sonra düşüş seyrini tersine çevirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku