Bitcoin in, altın ve hisse senetleriyle korelasyonu artıyor

0 0

 Bu yıl küresel salgın finansal belirsizlik ve yaklaşan seçimler gibi faktörler Bitcoin altın ve borsa ile korelasyonunda bir artışa neden oldu.

Forex piyasası türünün en değişken finansal varlığı olarak bilinir ve buna katkıda bulunan birkaç faktör vardır. En baskın olanlardan biri yerel ve uluslararası para politikası dahil olmak üzere para birimi değerlerini etkileyen çeşitli makroekonomik faktörlerdir.

Bu koronavirüs salgını sırasında hükümetler ve merkez bankalarının faiz oranlarını sınırlamanın ve enflasyonu yönetmenin bir yolu olarak teşvik ve parasal genişleme önlemleri benimsemesiyle doğrulandı.

Artan kamu harcamaları değerli metaller ve hisse senetleri üzerinde de etkili olmaya başladı ve bu varlıkların performansı ile Bitcoin arasında güçlü bir korelasyon gördük. Yatırımcıların ileride ne beklemesi gerektiğini sorarken bunu inceleyeceğiz.

Bitcoinin altın ve hisse senetleri ile fiyat korelasyonu

Tarihsel olarak Bitcoin (yaklaşık 193 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile dünyanın pazar lideri kripto para birimi olmaya devam ediyor) diğer varlıklarla gevşek bir ilişki yaşadı.

Bununla birlikte Tickmill araştırma ekibinin daha önce Bitcoin ile altın fiyatı düşüşleri arasında birçok kez yüzde 70lik bir korelasyon olduğunu vurgulamış olmasıyla koronavirüs finansal piyasaları etkilemeye devam ettikçe bunun değişebileceğine dair işaretler var. Bu eğilim ana para birimlerinin ve değerlerinin düşüşüyle ​​aynı zamana denk geldi ve 2020 boyunca özellikle belirgin hale geldi.

Temmuz ayında altın ve hisse senetleri ile Bitcoin korelasyonu varlığın artan olgunluğunu ve çeşitli piyasalarda benimsenme oranını vurgulayarak küresel olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerinde zirveye ulaştı.

Dijital Varlık Verilerinden alınan verilere göre Bitcoin son üç ayda altınla birlikte hareket etmesine rağmen hisse senetleriyle korelasyona geçiş daha yenidir.

Altın ile Bitcoin korelasyonu

Digital Assets Datadan Ryan Alfred “Bulgular Bitcoinin daha çok bir değer deposu gibi davranmaya başladığını ve potansiyel olarak geleneksel piyasalarda küresel belirsizlik sırasında güvenli bir liman varlığı olarak kullanıldığını işaret ediyor” diyor.

Bitcoin ve altının daha uzun vadeli bir görünümü Bitcoin ve Altın piyasalarının ne kadar yakından ilişkili hale geldiğini gösteriyor.

Uzun vadeli bakış

Bitcoin-altın korelasyonunun gücü yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor bu da Bitcoin fiyatı için hisse senetlerinden uzak bir trend değişikliğinin başladığını gösteriyor.

Mart ayından Temmuz ayına kadar Bitcoin salgın fiyatları aşağı çekerken ve hükümet müdahaleleri hisse senetleri yükselirken S&P 500 ve ABD hisse senedi piyasası ile yakından bağlantılıydı. Altın ve bitcoin arasındaki sürekli güçlenen korelasyon Bitcoinin güvenli bir liman varlığı olarak büyüyen statüsünü gösteriyor.

Bugünün küresel makroekonomik görünümünün merkez bankası para basma politikalarıyla sürdürüldüğüne dair artan bir farkındalıkla altın enflasyona ve pandeminin neden olduğu bir çökme riskine karşı bir koruma sağladı.

Geçen MicroStrategy birincil rezerv varlığı olarak Bitcoini (BTC) benimsediğini duyurdu. MicroStrategy bir basın açıklamasında 250 milyon dolara 21.454 BTC satın aldığını söyledi.

MicroStrategy CEOsu Michael J. Saylor “Bu yatırım Bitcoinin dünyanın en yaygın olarak benimsenen kripto para birimi olarak güvenilir bir değer deposu ve nakit tutmaktan daha uzun vadeli takdir potansiyeli olan çekici bir yatırım varlığı olduğuna olan inancımızı yansıtıyor. . ” Önde gelen bir kripto para birimi varlık yöneticisi olan Grayscale Investment Eylül ayı sonlarında Bitcoin pozisyonunu 17.100 BTC ile oldukça artırdı.

Diğer yatırımcılar benzer sonuçlara vardıkça Bitcoinin dijital dünya için dijital altın olduğu anlatısı muhtemelen daha da güçlenecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku