PayPal dan Bitcoin için bir güzel haber daha

0 0

PayPalın kripto oyununa katılması endüstri ve Bitcoin fiyatı için ne anlama geliyor?

Bu ayın başlarında küresel ödeme devi PayPalın dünya çapında yaklaşık 325 milyon aktif hesaba sahip olduğu tahmin edilen platformuna kripto varlıklarını dahil etmeyi planladığı iddia edildi.

Şirket şu anda kripto ve blok zinciri uzmanlarını işe alıyor. Bu da iddiaların olası bir tahminden daha fazlası olabileceği anlamına geliyor. Peki PayPal’ın kriptoya olan görünür ilgisi sektör için ne anlama geliyor ve şirketin ilkeleriyle ne kadar uyumlu?

İKİ ADIM İLERİ BİR ADIM GERİ

PayPal’in kripto paraya doğru adımları 2013te başladı. O zamanlar şirketin başkanı olan ve şimdi Facebook destekli dijital cüzdan Noviye liderlik eden David Marcus Bloomberge verdiği mülakatta bu adımların sadece Bitcoinin PayPal platformuna dahil olup olamyacağını görmek için yapıldığını söyledi.

Birkaç ay sonra o sırada PayPal’ın ana şirketi olan Ebay CEOsu olan John Donahoe ödeme platformunun değişen finansal manzaraya ayak uydurmak için bir gün Bitcoini (BTC) entegre etmesi gerektiğini söyledi.

Yöneticilerinden gelen açıklamalarının ardından PayPal Eylül 2014te üç ödeme işlemcisi ile ortaklık kurdu: BitPay Coinbase ve GoCoin. Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için üçüncü tarafları kullanan PayPal Bitcoini dijital cüzdanına entegre etmedi veya doğrudan web sitesi üzerinden kripto satmadı.

Bundan kısa bir süre sonra PayPal Ebayden ayrıldı ve Temmuz 2015e kadar ayrı bir halka açık şirket haline geldi. Donahoe ödeme platformunun başkanlığını üstlenirken Dan Schulman PayPalda CEO oldu. Schulman’ın kripto hakkındaki görüşleri Bitcoin sahibi olduğunu söyleyen ancak ancak kripto para birimlerini geleneksel ticarette elverişli bir değişim aracı olamayacak kadar uçucu bulan Donahoe ile karşılaştırıldığında karışık ve daha negatif idi.

2016 yılının başında PayPal Yönetim Kuruluna Bitcoin cüzdanı Xaponun kurucusu olan Wences Casaresi atadı ve kadrosuna kripto endüstrisinden profesyoneller kattı.
Şirket Nisan 2019da bir fintech şirketi olan Cambridge Blockchaine açıklanmayan bir miktar yatırım yaptı. Ancak o yılın Mayıs ayında PayPal finans müdürü John Rainey şirketi kriptodan uzaklaştırdı ve sektöre girmenin “biraz erken olduğunu” söyledi. Ancak sadece bir ay sonra PayPal’in Libra’nın Birliğinin kurucu üyelerinden biri olduğu açıklandı ancak düzenleyicilerin tepkileri nedeniyle kısa süre sonra birlikten ayrıldı.

YÜKSEK BENİMSENME VE TALEP

PayPal gibi 325 milyon aktif kullanıcısı olan bir finansal hizmet dijital varlıkları platformuna dahil ederse bu durum kripto varlıkları finansal ana akımda daha görünür kılacaktır.
 
Celsius Network kripto platformunun CEOsu ve kurucusu Alex Mashinsky Cointelegrapha verdiği mülakatta PayPal’in oyuna girmesinin BTC ve Eterin (ETH) fiyatını önemli ölçüde artıracağını savundu.  Mashinsky; “paraların kıtlığı adaptasyonda büyük rol oynayacaktır” dedi.
 
Blok zinciri firması IBMR.ionun genel müdürü Sinjin David Jung da PayPal’ın gelişinin kripto paranın ana akımda benimsenmesinin başlangıcı olduğunu ve endüstrinin daha konsolide olmasını sağlayarak büyük ölçüde altcoinlere son verebileceğini söyledi. “Bu mutlaka daha az dijital para olacağı anlamına gelmez aslında muhtemelen daha sağlam kripto para ihraçlarında bir patlama yaratacaktır”değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku